19.4.2020, Milan Šurkala, aktualita

Streamovací služba Netflix udělala vstřícné gesto těm, kteří se chtějí při koronavirové pandemii vzdělávat. Uvolnila totiž některé ze svých dokumentů volně ke zhlédnutí na serveru YouTube. Přístupné jsou i u nás.

reklama
Shlédnout × zhlédnout | od: K4rm4d0n (3)  7.5.202018:52
Tak přidám další odkaz ke vzdělávání, protože naposled ­(https:­/­/www.tvfreak.cz­/cbs­-uvolnila­-prvni­-epizodu­-star­-trek­-picard­-zdarma­-ke­-zhlednuti­/6428­/diskuze­) to autorovi zřejmě nestačilo... :­-­)https:­­/­­/www.pravopisne.cz­­/2013­­/02­­/shlednout­­-zhlednout­­/


Problematické slovo, se kterým se běžně setkáváme skoro na každém kroku. A to jak v médiích, běžné komunikaci, dokonce i v akademických textech. Víte kdy, jak a podle čeho volit psaní z a s?

Obě slova se stejně čtou, ale jejich význam je odlišný. Shlédnout představuje činnost, při které hledíme na daný předmět shora dolů. Místo toho zhlédnout je ve významu spatřit něco. Je důležité si ten rozdíl zapamatovat, je to natolik častá chyba, že je na ni hodně lidí alergických. Přitom stačí mít trochu pozornosti při psaní a žádná chyba nevznikne.

Příklad:
Shlédli jsme z cimbuří hradu do rokle pod ním.
Během noci jsme zhlédli několik zajímavých filmů.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Shlédnout × zhlédnout | od: Milan Šurkala (15)  7.5.202020:23
Autorovi to stačilo, ale chybička se prostě občas i tak znovu vloudí a při kontrole se neodhalí. To ­"s­" mi tam z nějakého důvodu pořád naskakuje automaticky, i když vím, že tam nemá být. A obvykle to při kontrole odhalím. Tentokrát se nezadařilo.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: Shlédnout × zhlédnout | od: K4rm4d0n (3)  8.5.202015:43
Teď je tam místo toho překlep.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.