Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Největší OLED obrazovka je na letišti v Soulu

30.11.2015, Pavel Zubatý, aktualita
LG představilo největší OLED obrazovku na světě. Vidět ji mohou cestující přes jihokorejské mezinárodní letiště Inčchon v Soulu. Pochopitelně se nejedná o jeden panel, ale o 140 zahnutých segmentů s úhlopříčkou 55 palců.
Výroba OLED panelů LG jde jako po másle. Cenově se sice technologie OLED stále nepřiblížila LCD, ale je to jen otázka času. Ani vysoká cena však nebrání výrobci, aby vytvořil gigantickou segmentovou obrazovku ze 140 zahnutých panelů. Vzhlížet k ní mohou všichni cestující, jejichž cesta povede přes jihokorejské mezinárodní letiště Inčchon v Soulu. Gigantická zahnutá obrazovka je totiž umístěna v letištní hale, kde slouží k propagaci této technologie budoucnosti. Jeden obrázek totiž vydá za tisíc slov.

Celá obrazovka má 13 metrů na délku a 8 metrů na šířku. Sestává ze 140 zahnutých OLED obrazovek s úhlopříčkou 55 palců a tenkým černým rámečkem. Výrobce nesdělil, jestli využívají rozlišení 4K nebo Full HD. Pokud by se jednalo o Full HD, tak celá obrazovka bude mít více než 290 milionů pixelů. To je více než 290 milionů svítivých diod, které jsou samostatně adresovatelné.

Na instalaci obrazovky se podílela francouzská designová firma Wilmotte & Associes ve spolupráci s letištěm Inčchon. OLED technologie je podle LG na podobné instalace jako dělaná. Ve vývoji jsou dokonce panely, které jsou tenké jako papír, ohybatelné a v některých případech průhledné. I v tomto ohledu OLED daleko přesahuje dosavadní technologie zobrazování. Jejímu většímu rozšíření zatím brání cena panelů, která ale klesá s navyšováním výroby. Důkazem je obrazovka v Inčchonu, která by dříve byla finančně nemyslitelná.

Zdroj: FlatpanelsHD