Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejčastěji streamujeme videa na televizích, v kvalitě vede Apple TV

6.11.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Počet hodin, které strávíme streamováním videí, neustále roste. A nejčastěji k tomu využíváme televizní zařízení, naopak čím dál tím méně počítače. Jaké platformy vedou? A na kterých zařízeních se video načítá nejrychleji?
Mohlo by se zdát, že od televizorů se stále častěji přesouváme k mobilním zařízením, na kterých můžeme filmy či pořady sledovat prakticky kdekoliv. Jenže není to tak úplně pravda, jak ukazují nejnovější informace za třetí čtvrtletí 2018 od analytické společnosti Conviva, která získává data z více než 50 miliard streamů ročně po celém světě (zahrnut není Netflix). Pokud bychom měřili čas, který diváci stráví sledováním streamovaného videa, pochází celých 56 % právě z televizních zařízení, kam jsou řazeny jak televizory s připojením k internetu, tak různá multimediální centra. Čtvrtinový podíl drží smartphony a tablety, potom se umístily počítače (16 %) a ostatní zařízení (5 %).
 
 
Meziročně narostl počet „odstreamovaných“ hodin o 63 %, přičemž nejvíce na televizních zařízeních (145 %) a mobilech s tablety (57 %). Naopak sledováním streamovaných videí na počítači strávili uživatelé o 18 % méně času. Zajímavé je také srovnání jednotlivých televizních platforem. Se 40% podílem dominuje trhu platforma Roku, která je velmi oblíbená především mezi americkými diváky. Stejnojmenná společnost nabízí především vlastní cenově dostupná zařízení, ale také svůj operační systém poskytuje třetím stranám (např. výrobci televizorů TCL). Na druhé pozici s velkým odstupem umístila Fire TV od Amazonu (14 %) následovaná herními konzolemi PlayStation (12 %) a Xbox (11 %). Z koláče si ukousla také Apple TV (10 %) a Chromecast (5 %).
 
 
Možná se ptáte, kde jsou platformy používané výrobci televizorů? Android TV používaná například značkami Sony nebo Philips (TP Vision), Tizen OS známý z televizí Samsung nebo webOS vyvíjené LG patří do kategorie Ostatní, která má celkový podíl 3 % mezi všemi televizními platformami. Výzkum společnosti Conviva také ukazuje kvalitu streamu se znatelně zvyšuje. Počet chyb při startu videa se snížil o třetinu, přenosová rychlost naopak stoupla o čtvrtinu a trochu se zvýšila také rychlost přehrávání. O 41 % méně přehrávání je přerušeno kvůli načítání do vyrovnávací paměti.
 
 
Vůbec nejkvalitnější video, ať už se jedná o počet chyb, přenosovou rychlost nebo nahrávání do vyrovnávací paměti, si užívají diváci televizních zařízení, kteří také nejméně často video vypnou před jeho skončením. Zcela nejvyšší bitrate (7 Mbps) mezi platformami byl zaznamenán na Apple TV. Na mobilních zařízeních naopak dojde průměrně k nejrychlejšímu startu videa.