Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nebula Vega Portable: mobilní projektor s vysokým jasem a Android TV

6.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Firma Anker přidala do nabídky další kompaktní projektor, který by měl být určen k přenášení. Nebula Vega Portable se navíc vyznačuje rozlišením Full HD, relativně vysokým jasem a systémem Android TV.
V minulosti jsme psali o několika kompaktních projektorech Nebula od společnosti Anker Innovations. Některé z nich se objevily na crowdfundingové platformě Kickstarter, kde slavily významné úspěchy. Nejnovějším přírůstkem v nabídce se stal model Nebula Vega Portable. Jak napovídá název, tento projektor je zaměřen na snadnou přenosnost, ale bez výrazných kompromisů v kvalitě obrazu. Projektor využívá čip DLP a podporuje rozlišení 1920 x 1080 pixelů (Full HD), i když není zcela jasné, zda nativně nebo s využitím interpolace. Oficiální specifikace slibují maximální jas 500 ANSI lumenů, který by měl být podle výrobce jeden z nejvyšších mezi mobilními projektory.
 
 
K tomu se přidává také podpora základního formátu vysokého dynamického rozsahu HDR10. Projektor zvládne na stěně vytvořit obraz o úhlopříčce 40 palců (při vzdálenosti 1,06 m) až 120 palců (ze vzdálenosti 3,18 m). Instalaci usnadní vestavěný stojánek a ultrarychlé automatické ostření, které by mělo být dokončeno během tří sekund. Kromě toho nechybí ani korekce lichoběžníkového zkreslení – automatická vertikální a ruční horizontální. Světelný zdroj LED by měl vydržet přibližně 30 tisíc hodin promítání. Zabudovaná baterie o kapacitě 20 000 mAh (3,8 V) může na jedno nabití fungovat až tři hodiny, což je více než dost pro naprostou většinu celovečerních filmů.
 
 
Projektor může fungovat zcela samostatně bez dalších zařízení a příslušenství. Obsahuje totiž stereo reproduktory (2 x 4 W) s podporou Dolby Digital Plus a operační systém Android TV ve verzi 9. To znamená přístup k YouTube i dalším aplikacím, které lze stáhnout z Obchodu Play. Podporován je také inteligentní asistent od Googlu. Kromě dvoupásmového Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2 můžete využít také několik konektorů včetně HDMI 2.0 (pro vstup ve 4K, výstup v 1080p), USB-A nebo USB-C (s podporou napájení). Nebula Vega Portable se začne na vybraných evropských trzích prodávat příští týden s cenovkou 649 eur, v přepočtu 16 500 Kč. Konkrétní dostupnost v Česku zatím nebyla upřesněna.