www.tvfreak.cz
>
>
>

„Nákup“ filmů v iTunes není nákup? Apple čelí žalobě kvůli klamání spotřebitele

„Nákup“ filmů v iTunes není nákup? Apple čelí žalobě kvůli klamání spotřebitele
, , aktualita
Apple bude muset u soudu v Kalifornii vysvětlit, proč svým zákazníkům tvrdí, že si ve službě iTunes mohou „zakoupit“ filmy a seriály. Podle žalobců se jedná o klamání, protože tituly mohou zákazníkovi kdykoliv zmizet z účtu.
K oblíbeným
reklama
Pokud si koupíte film na fyzickém disku, bude vám patřit bez časového omezení. Ano, jednou může disk přestat fungovat nebo jej ztratíte. Rozhodně ale nehrozí, že by vám ho prodejce jednoho dne vzal. V případě digitálních kopií by ovšem zákazníci měli být více na pozoru a přečíst si podmínky jednotlivých obchodů. Federální soud v Sacramentu v Kalifornii nyní řeší případ Applu, který čelí hromadné žalobě kvůli způsobu, jakým si zákazníci mohou „nakupovat“ nebo „pronajímat“ filmy, televizní seriály a další obsah v digitálním obchodu iTunes.
 
 
Ačkoliv totiž zákazník provede „nákup“ titulu, Apple si vyhrazuje právo ukončit přístup k zakoupenému obsahu. A podle dostupných informací jsou takové případy poměrně běžné. Podle Applu ovšem „rozumný spotřebitel by nevěřil“, že zakoupený obsah zůstane v iTunes po neomezeně dlouhou dobu. Podle soudce Johna Mendeze je ovšem termín „nakoupit“ obvykle spojen s „nabytím majetku“. Porot by spotřebitelé očekávají, že o přístup k nakoupenému zboží nemohou přijít.
 
Apple proto argumentoval ještě jedním důvodem. Možnost, že zakoupený obsah jednoho dne zmizí totiž podle americké firmy není konkrétní, ale spíše spekulativní. I tento argument ovšem soud odmítl. Apple proto stále čelí obvinění z podvodné reklamy a nekalé soutěže, naopak podezření na bezdůvodné obohacení soud odmítl. Ve hře zůstává možnost příkazu, který by Apple donutil změnit způsob prodeje filmů a seriálů v iTunes. Buď by musel změnit podmínky služby tak, aby byl nákup definován jako trvalý, nebo pořízení obsahu nazvat jinak než „nákupem“.
 
Podobné žalobě čelí také Amazon. Již v roce 2016 se případ poprvé objevil u kalifornského soudu. Jedna ze zákaznic si stěžovala na to, že za tlačítkem „koupit“ se neukrývá vlastnictví filmu, ale pouze „přehrávání na vyžádání po neomezenou dobu“, což je uvedeno na stránkách Amazonu pouze malým písmem. Stejně jako v případě iTunes se tak může stát, že obsah přestane být dostupný, pokud držitel práv třetí strany Amazonu odejme nebo změní licenci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony představuje televize Bravia XR A95K s technologií QD-OLED Sony představuje televize Bravia XR A95K s technologií QD-OLED
Sony představilo svou první QD-OLED televizi Bravia XR A95K. Ta má kombinovat vysoký kontrast OLED technologie s vysokým jasem typickým pro QLED. V podstatě tak jde o QLED s OLED podsvícením.
12.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Vizio uvádí herní televize M-Series, zvládnou až 240 Hz Vizio uvádí herní televize M-Series, zvládnou až 240 Hz
Vizio přichází na trh s novými herními chytrými televizemi M-series Quantum X LCD TV. Ty se mají pochlubit možností dosáhnout až 240Hz obnovovací frekvence, chybět nebude ani funkce variabilní frekvence (VRR).
11.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Hisense uvádí nové televize vrcholící řadou U9H se 120 Hz a Mini LED Hisense uvádí nové televize vrcholící řadou U9H se 120 Hz a Mini LED
Společnost Hisense také představila na veletrhu CES 2022 několik novinek. Ukázala prémiové modely řad U9H, U8H, U7H a U6H, nicméně nezapomněla ani na cenově příznivější modely A7H, A6H a A4H.
9.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
Samsung uvedl Neo QLED se 144 Hz a 99" model s MicroLED Samsung uvedl Neo QLED se 144 Hz a 99" model s MicroLED
Na CES 2022 představila společnost Samsung i další nové produkty. Jsou mezi nimi chytré televize Neo QLED, které budou vrcholit modelem s 8K rozlišením a frekvencí 144 Hz, zajímavostí jsou i televize s MicroLED.
8.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
LG uvedlo nové OLED TV: svou nejmenší 42" C2 a naopak největší 97" G2 LG uvedlo nové OLED TV: svou nejmenší 42" C2 a naopak největší 97" G2
LG uvedlo na veletrhu CES 2022 spoustu nových televizí. Mezi nimi se dá najít i několik zajímavostí. OLED televize výrobce budou nově k dispozici v ještě menší 42" úhlopříčce a naopak v ještě větší, 97".
7.1.2022, aktualita, Milan Šurkala