www.tvfreak.cz
>
>
>

„Nákup“ filmů v iTunes není nákup? Apple čelí žalobě kvůli klamání spotřebitele

„Nákup“ filmů v iTunes není nákup? Apple čelí žalobě kvůli klamání spotřebitele
, , aktualita
Apple bude muset u soudu v Kalifornii vysvětlit, proč svým zákazníkům tvrdí, že si ve službě iTunes mohou „zakoupit“ filmy a seriály. Podle žalobců se jedná o klamání, protože tituly mohou zákazníkovi kdykoliv zmizet z účtu.
K oblíbeným
reklama
Pokud si koupíte film na fyzickém disku, bude vám patřit bez časového omezení. Ano, jednou může disk přestat fungovat nebo jej ztratíte. Rozhodně ale nehrozí, že by vám ho prodejce jednoho dne vzal. V případě digitálních kopií by ovšem zákazníci měli být více na pozoru a přečíst si podmínky jednotlivých obchodů. Federální soud v Sacramentu v Kalifornii nyní řeší případ Applu, který čelí hromadné žalobě kvůli způsobu, jakým si zákazníci mohou „nakupovat“ nebo „pronajímat“ filmy, televizní seriály a další obsah v digitálním obchodu iTunes.
 
 
Ačkoliv totiž zákazník provede „nákup“ titulu, Apple si vyhrazuje právo ukončit přístup k zakoupenému obsahu. A podle dostupných informací jsou takové případy poměrně běžné. Podle Applu ovšem „rozumný spotřebitel by nevěřil“, že zakoupený obsah zůstane v iTunes po neomezeně dlouhou dobu. Podle soudce Johna Mendeze je ovšem termín „nakoupit“ obvykle spojen s „nabytím majetku“. Porot by spotřebitelé očekávají, že o přístup k nakoupenému zboží nemohou přijít.
 
Apple proto argumentoval ještě jedním důvodem. Možnost, že zakoupený obsah jednoho dne zmizí totiž podle americké firmy není konkrétní, ale spíše spekulativní. I tento argument ovšem soud odmítl. Apple proto stále čelí obvinění z podvodné reklamy a nekalé soutěže, naopak podezření na bezdůvodné obohacení soud odmítl. Ve hře zůstává možnost příkazu, který by Apple donutil změnit způsob prodeje filmů a seriálů v iTunes. Buď by musel změnit podmínky služby tak, aby byl nákup definován jako trvalý, nebo pořízení obsahu nazvat jinak než „nákupem“.
 
Podobné žalobě čelí také Amazon. Již v roce 2016 se případ poprvé objevil u kalifornského soudu. Jedna ze zákaznic si stěžovala na to, že za tlačítkem „koupit“ se neukrývá vlastnictví filmu, ale pouze „přehrávání na vyžádání po neomezenou dobu“, což je uvedeno na stránkách Amazonu pouze malým písmem. Stejně jako v případě iTunes se tak může stát, že obsah přestane být dostupný, pokud držitel práv třetí strany Amazonu odejme nebo změní licenci.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic ztrácí na konkurenci. Televize si nejspíš nechá vyrábět u TCL Panasonic ztrácí na konkurenci. Televize si nejspíš nechá vyrábět u TCL
Panasonic hledá způsob, jak v rámci restrukturalizace ušetřit náklady. Výrobu části televizí proto chce outsourcovat. Partnerem se nejspíš čínské TCL, které bude pro Panasonic vyrábět malé a střední televize.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Reklama v Android TV naštvala uživatele. Google schytává 1* hodnocení Reklama v Android TV naštvala uživatele. Google schytává 1* hodnocení
Průměrné hodnocení launcheru pro Android TV kleslo v Obchodu Play na pouhou jednu hvězdičku. Důvodem jsou nespokojení uživatelé, kteří si stěžují na reklamy, jako je panel se sponzorovaným obsahem po nedávném redesignu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Značka Sennheiser má nového majitele. Patří do švýcarské skupiny Sonova Značka Sennheiser má nového majitele. Patří do švýcarské skupiny Sonova
Divize značky Sennheiser, která se soustředí na spotřební elektroniku, podle očekávání mění majitele. Brzy bude patřit pod švýcarskou skupinu Sonova, která se dosud zabývala hlavně sluchadly a dalšími řešeními pro sluchově postižené.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TCL začíná prodávat nové QLED TV ze série C. Kolik stojí? TCL začíná prodávat nové QLED TV ze série C. Kolik stojí?
TCL uvádí na český trh nové televizory z řady C, která zahrnuje QLED TV včetně modelů s technologií miniLED. Novinky C725, C728 a C825 slibují solidní kvalitu obrazu i zvuku, operační systém Android TV a rozumnou cenu.
6.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik