Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Na trh zamíří více Android TV boxů s procesory HiSilicon

25.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Oranth, jeden z předních výrobců multimediálních center s Androidem, oznámil tři nové modely Tanix využívající procesory HiSilicon, známé hlavně ze smartphonů Huawei. Tato zařízení by se na trhu mohla objevit i pod jinými názvy.
O čínském výrobci Oranth jste sice možná neslyšeli, ale s jeho produkty jste se nejspíš setkali, pokud se zajímáte o kategorii TV boxů s Androidem. Vyvíjí a vyrábí zařízení pod svou značkou Tanix, ale také funguje jako OEM pro jiné firmy, které potom multimediální centrum opatří svým vlastním logem. Z řady většiny ostatních čínských výrobců streamovacích zařízení vystupuje Oranth používáním procesorů HiSilicon namísto běžnějšího komponentů Amlogic nebo Rockchip. HiSilicon je výrobce polovodičových součástek kompletně vlastněný firmou Huawei. Nejznámější je asi svými mobilními čipsety Kirin, které najdeme ve smartphonech Huawei a Honor. Vyrábí ovšem také modemy pro bezdrátové sítě, serverové procesory i jiné komponenty.
 
 
Oranth se rozhodl rozšířit spolupráci s firmou HiSilicon a uvedl trojici TV boxů využívajících čtyřjádrové čipsety Hi3798M v různých variantách. Výrobce slibuje nejen atraktivní poměr mezi cenou a výkonem, ale také podporu uživatelského rozhraní v rozlišení Full HD a přehrávání videí ve 4K při 60 fps. Chybět by neměla ani operační paměť LPDDR4, úložiště typu eMMC a samozřejmě operační systém Android 9.0 (nikoliv ovšem v certifikované verzi Android TV). Cenově nejdostupnější volbu bude představovat Tanix H1, který už se objevil v nabídce některých čínských e-shopů, ačkoliv zatím není skladem. Za cenu okolo 30 dolarů, v přepočtu asi 750 Kč bez DPH, nabídne 8GB úložiště a 1GB RAM, i když v nabídce by měla být ještě levnější varianta s 1GB RAM. I tento model nabídne podporu 4K, HDR10 a moderních kodeků jako H.265 či VP9.
 
Zatímco Tanix H1 využívá čipset Hi3798M V110, ve zbylých dvou modelech nalezneme o něco pokročilejší variantu Hi3798M V130, ačkoliv konkrétní rozdíly v tuto chvíli neznáme. Tanix H2 bude standardně dostupný se 2GB RAM a 8GB či 16GB úložištěm, Tanix H3 potom nabídne dokonce 4GB RAM a 32GB nebo 64GB úložiště. I tato zařízení se nejspíše brzy objeví v čínských e-shopech. Vzhledem k výše zmíněné skutečnosti ovšem není vyloučeno, že se s těmito modely setkáte i pod jinými názvy.