Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Na Ostravsku brzy skončí analog

19.9.2011, Jiří Piškula, aktualita
V územní oblasti Ostrava se blíží definitivní vypnutí analogového TV vysílání. Dojde k němu v souladu s Technickým plánem přechodu (TPP) 11. 11. 2011, přičemž programy ČT budou vypnuty s předstihem již 31. 10. 2011. Téměř 100 000 lidí zde ještě přijímá analog.
Informace o počtu obyvatel na Ostravsku, kteří jsou zatím stále závislí na analogovém TV vysílání přinesl průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS). „Apeluji na televizní diváky, aby přechod nenechávali na poslední chvíli. Digitální vysílání již dlouho běží a není důvod přechod odkládat,“ komentuje situaci předseda NKS Zdeněk Duspiva.

Průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS) byl zaměřen na informovanost občanů a jejich připravenost na blížící se ukončení pozemního analogového televizního vysílání v územní oblasti Ostrava. K tomu dojde v souladu s Technickým plánem přechodu (TPP) 11. 11. 2011. Vypnut bude vysílač velkého výkonu Ostrava – Hošťálkovice a řada menších vysílačů a dokrývačů. Programy České televize budou v územní oblasti Ostrava vypnuty ještě dříve, a to 31. 10. 2011.


Snímek z výměny anténního systému vysílače Ostrava-Hošťálkovice v souvislosti se spuštěním digitálního TV vysílání (foto: Petr Lukáč, Ostrava).


Z výsledků průzkumu vyplynulo, že 19 % domácností v územní oblasti Ostrava přijímá televizní vysílání přes satelit (DVB-S), 39 % využívá kabelovou televizi (DVB-C), 42 % přijímá zemské digitální vysílání (DVB-T) a 30 % stále ještě končící zemské analogové televizní vysílání. Do těchto čísel se však promítají i kombinace několika různých způsobů příjmu v jedné domácnosti (proto celkový součet neodpovídá 100 %). Množství domácností, které jsou závislé pouze na končícím analogovém vysílání, je dle průzkumu 8 %. Územní oblast Ostrava celkem zahrnuje 1 181 382 obyvatel. Přechod na digitální vysílání zde tedy stále ještě nevyřešilo téměř 100 000 lidí.

„Přestože se jedná o poměrně velký počet obyvatel, je toto číslo nižší než ve většině dříve vypínaných oblastí. Proces digitalizace běží již dlouhou dobu a diváci na Ostravsku proto měli díky celostátní informační kampani informace s velkým předstihem. Těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, doporučuji udělat tak co nejdříve a vyhnout se případným komplikacím na poslední chvíli,“ komentuje výsledky průzkumu Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Zdroj: digitalne.tv