Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Na analogu je v ČR závislých už jen 5,5 % domácností

30.5.2011, Jiří Piškula, aktualita
Digitalizace televizních stanic pomalu ale jistě vytlačuje pozemní analogové vysílání z našich domovů. Více než polovina domácností již přijímá pozemní digitální vysílání (DVB-T). Mnoho lidí také sáhlo v rámci řešení digitalizace TV příjmu po satelitu.
Vyplývá to z výsledků Kontinuálního výzkumu za první kvartál letošního roku. Podle nich přijímá pozemní analogové vysílání více než 11 % televizní populace. Většina z nich ale kombinuje pozemní analogové vysílání (ATV) s jiným typem příjmu. Výhradně analogové vysílání sleduje pouze 5,5 % domácností. Ve srovnání s loňským rokem tak poklesl počet domácností závislých na pozemním analogovém vysílání o 11,5 %.

Graf 1: Rozložení typů příjmů tevizního vysílání v ČR - srovnání 1. kvartálu 2010 a 2011Penetrace domácností závislých na analogovém vysílání je samozřejmě regionálně odlišná v závislosti na stavu vypínání analogu v dané oblasti. Největší podíl domácností závislých na ATV z hlediska krajů je v kraji Zlínském (téměř 30 % domácností).

Pokles pozemního analogového vysílání je doprovázen výrazným nárůstem (12,5 %) pozemního digitálního vysílání (DVB-T). Současně v meziročním srovnání vzrostl v české televizní populaci satelitní příjem na 29 % (nárůst o 5 %), zatímco příjem pomocí kabelové či IPTV přípojky meziročně stagnuje.

Zdroj: MediaResearch