Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Multiplex 3 už vysílá téměř v celé ČR

2.8.2011, Jiří Piškula, aktualita
Společnost Czech Digital Group spustila digitální vysílání třetího multiplexu z vysílačů Krásné, Ještěd, Praděd a Tlustá hora, čímž jeho pokrytí předběhlo Multiplex 2. Po spuštění vysílání z těchto vysílačů velkého výkonu je pokryto již většinové území ČR.
Společnost Czech Digital Group, provozovatel třetího pozemního digitálního multiplexu (MUX 3), vlastněná Českými Radiokomunikacemi, zahájila 31. července 2011 digitální vysílání z vysílačů Krásné, Ještěd, Praděd a Tlustá hora pro třetí DVB-T multiplex. Od tohoto data tak mohou diváci nově sledovat i televizní program Prima Love a poslouchat rozhlasovou stanici Radio Proglas. Zlepšilo se pokrytí signálem sítě MUX3 v Pardubickém, Královehradeckém, Libereckém, Olomouckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Společnost CDG spustila digitální vysílání z vysílače Krásné na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem. S ohledem na postupující digitalizaci vysílání v sousedním Polsku je vysílač Krásné dočasně spuštěn s nižším vyzářeným výkonem 10 kW, namísto plánovaných 20 kW. Programy MUX 3 jsou z tohoto vysílače šířeny na 34. kanále s horizontální polarizací.


Aktuální pokrytí signálem MUX 3. Klikněte pro zvětšení.


Z vysílače Praděd jsou programy MUX 3 šířeny na 51. kanále s horizontální polarizací. Původně plánovaný vyzářený výkon 100 kW bylo nutné z technických důvodů (vzájemné rušení s vysílačem v Ostravě-Hošťálkovicích) snížit na 20 kW. Praděd pokrývá signálem území v krajích Olomouckém, Moravskoslezském a Pardubickém.

Z libereckého vysílače Ještěd jsou stejné programy šířeny na 60. kanále s horizontální polarizací a vyzářeným výkonem 20 kW. Ze zlínského vysílače Tlustá hora se šíří na 25. kanále s horizontální polarizací s dočasně sníženým vyzářeným výkonem 10 kW.

Po změnách v provozu vysílačů se mohou v některých lokalitách vyskytnout problémy s kvalitou příjmu, který je způsoben vzájemným ovlivňováním příjmu s jiným vysílačem. Pokud k tomuto problému dojde, je vhodné použít směrovou anténu s vyšším ziskem nebo upravit nastavení STA (=společná televizní anténa) a zesilovačů na aktuální příjmové podmínky, zejména snížení zesílení, či úplné vyřazení anténních předzesilovačů u individuálního příjmu. V podobných případech je nejvhodnějším řešením kontaktovat nejbližší odbornou firmu, která se zabývá servisem antén a úpravu přijímací sestavy zajistí.

Zdroj: České Radiokomunikace