
Jenže formát WebM se již rozjel, vypadá to s ním nadějně, Google od jeho používání neustoupil ani poté, co MPEG LA zařadil zpátečku. MPEG LA se tak nyní snaží, aby dala do kupy všechny patenty, které by mohly mít souvislost s kodekem VP8, a začlenit je pod jednu licenci. Otázka je, co s tím. Buď může přijít na to, že VP8 vlastně tak volný není, protože používá patentované technologie, a celý projekt tím shodit, nebo prostě jen udělá hromadnou licenci, kterou bude poskytovat dále a nic se nestane.
Vyvstává tak další otázka - k čemu vlastně patenty u těchto technologií jsou, když na stejný algoritmus může přijít více lidí nezávisle na sobě, vyhrává pak jen ten první. Tedy jen ten, kdo si podá patent první. A jsme vlastně u softwarových patentů, o kterých se v poslední době hodně diskutuje. Při požadavku na určitou funkčnost software (a kodek a komprese jako taková není nic jiného než software) totiž různí lidé vždy dojdou k podobným výsledkům a algoritmům. Patentovat takový algoritmus se tak může zdát naprostým nesmyslem a v podstatě i omezování jiných lidí. Jako by si někdo dal patent na život samotný.
Vraťme se zpět - jen čas ukáže, jaké úmysly opravdu stojí za touto aktivitou MPEG LA. Zda je to boj mocností nebo se konečně blýská na lepší časy a dojde ke sjednocení?
Zdroj: MPEG LA