Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MPEG LA hledá patenty pro VP8

11.2.2011, Radek Jahoda, aktualita
Organizace MPEG LA, která má na starosti licencování kodeků MPEG včetně H.264, nechce zůstat stranou a snaží se zaštítit i kodek VP8, který se má stát novým standardem pro video na webu. Co tím zamýšlí?
Ale podívejme se nejprve trochu do historie. V loňském roce přišla MPEG LA s prohlášením, že od roku 2016 bude použití kodeku H.264 na webu licenčně zpoplatněno. V tomto kodeku je dnes ale drtivá většina videa, protože na něj přešlo i YouTube, přehrát ho kromě počítačů dokážou i mobilní telefony, které dostaly hardwarový dekodér. MPEG LA v tom ucítila šanci, jak získat něco peněz, a v momentě, kdy je kodek rozšířen snad všude, chtěla za jeho použití vybírat licenční poplatky. To se samozřejmě nelíbilo nikomu, nejméně asi Google, který vlastní YouTube, a musel by platit za videa uložená na serveru nehorázné částky. Proto (spolu s dalšími subjekty) kontroval vytvořením otevřeného formátu WebM, což není nic jiného než kontejner Matroska s otevřeným kodekem videa VP8 (který vlastní firma On2 Technologies, který je součástí Google) a rovněž otevřeným formátem zvuku Vorbis. Navíc tento formát podporují i webové prohlížeče v rámci HTML 5. To by vyšachovalo H.264 a otevřelo volnou cestu komukoliv k použití tohoto formátu. MPEG LA by to vyšachovalo ze hry a tak vzápětí vydala další prohlášení, že si vše rozmyslila a použití H.264 na webu bude navždy bezplatné.



Jenže formát WebM se již rozjel, vypadá to s ním nadějně, Google od jeho používání neustoupil ani poté, co MPEG LA zařadil zpátečku. MPEG LA se tak nyní snaží, aby dala do kupy všechny patenty, které by mohly mít souvislost s kodekem VP8, a začlenit je pod jednu licenci. Otázka je, co s tím. Buď může přijít na to, že VP8 vlastně tak volný není, protože používá patentované technologie, a celý projekt tím shodit, nebo prostě jen udělá hromadnou licenci, kterou bude poskytovat dále a nic se nestane.

Vyvstává tak další otázka - k čemu vlastně patenty u těchto technologií jsou, když na stejný algoritmus může přijít více lidí nezávisle na sobě, vyhrává pak jen ten první. Tedy jen ten, kdo si podá patent první. A jsme vlastně u softwarových patentů, o kterých se v poslední době hodně diskutuje. Při požadavku na určitou funkčnost software (a kodek a komprese jako taková není nic jiného než software) totiž různí lidé vždy dojdou k podobným výsledkům a algoritmům. Patentovat takový algoritmus se tak může zdát naprostým nesmyslem a v podstatě i omezování jiných lidí. Jako by si někdo dal patent na život samotný.

Vraťme se zpět - jen čas ukáže, jaké úmysly opravdu stojí za touto aktivitou MPEG LA. Zda je to boj mocností nebo se konečně blýská na lepší časy a dojde ke sjednocení?

Zdroj: MPEG LA