Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mitsubishi vyrobilo 149“ OLED televizor

1.2.2010, Jakub Doležal, aktualita
Společnost Mitsubishi si na letošní výstavu ISE 2010 připravila novinku v podobě OLED televizoru s úhlopříčkou 3,8 metru. Zařadila se tak po bok Panasonicu, který letos také atakoval tuto úhlopříčku pomocí plasmové technologie.
Generace nových OLED televizorů se již začíná objevovat u většiny předních výrobců spotřební elektroniky. Zatím se však jedná o prototypy, či televizory určené pro reklamní využití. Model od Mitsubishi je toho ideálním příkladem.Na veletrhu ISE, který proběhne v Amsterdamu mezi 2-4. únorem, plánuje japonský výrobce představit model s úhlopříčkou 149“ (3,8 m). Zatím není k dispozici příliš mnoho informací, dle magazínu techwatch by měl panel v tomto televizoru nabídnout nativní rozlišení 1088 x 640 obrazových bodů.Z ostatních parametrů známe ještě hodnotu jasu, která by se měla pohybovat na hranici 1500 cd/m². Zatímco rozlišení rozhodně není nic převratného, hodnota jasu je mnohem zajímavější. Současné LCD panely, které se nacházejí ve většině televizorů, se pohybují v rozmezí 300 -500 cd/m².Při úhlopříčce téměř 4 metry je otázkou, jak Mitsubishi tento televizor vyrábí. Prozatím se většina magazínů přiklání k názoru, že je tento panel složen z několika menších. Ostatně výrobce se letos pochlubil právě modulární technologií skládání OLED panelů do maximální úhlopříčky 155 palců.

Samotná technologie OLED má zatím ke komerčnímu nasazení ještě daleko a tak je pravděpodobné, že Mitsubishi vyrobilo tento model spíše pro demonstraci své technologické vyspělosti. Při cenách za které se prodávají miniaturní OLED televizory, by tento vyšel přibližně na 1 500 000 Kč, avšak reálná cena může být mnohem výše.

Zdroj: techwatch, engadget