Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mitsubishi končí s projekčními TV

5.12.2012, Radek Jahoda, aktualita
Poslední mohykán na poli televizorů se zadní projekcí RPTV (rear projection TV ) s nimi končí. Oznámil to Mitsubishi ve svém dopisu autorizovaným servisním centrům. Končí tak éra velkých RPTV s úhlopčíčkou až 92 palců (234 cm).
Mitsubishi Electric Visual Solutions America(MEVSA) má v současné době pro domácnosti v nabídce DLP modely s úhlopříčkou 73, 82 a 92 palců, přičemž všechny novější modely zvládají i zobrazení ve 3D s pasivními brýlemi, stejnými, které se používají i v kině. Specifikací jsou rozhodně konkurenceshopné - nechybí podpora 1080p a jejich hloubka není tak strašná - pro 92-palcový model je 63 cm. Na zeď si ji nepověsíte, ale stát mezi nábytkem bez problémů může.

Důvodem k ukončení prodeje jsou pravděpodobně níské prodeje, protože LCD a plazmové displeje již dosáhly obstojných velikostí a jsou také o dost levnější (přestože LCD televize stejných velikostí jako velké RPTV jsou dražší). Mitsubishi bude dále prodávat klasické DLP projektory a nerezignuje ani na jejich display wall, které ale dodává v podstatě jen komerčním subjektům. Takto například vybavila dispečink řízení dopravy v Tokyu:

Mitsubishi začalo s projekčními TV v polovině 90 let 20. století, tedy již 15 let zpět, kdy velikost prvních modelů přesahovala 120 cm úhlopříčky. To bylo na tu dobu úctyhodné, ovšem také kvalita obrazu tomu odpovídala - klasické TV rozlišení nebylo na takovu velikost připraveno, nehledě na používání analogových páskových přehrávačů VHS. Také jejich hloubka byla značná a celá projekční technika byla v podstavci, který byl stejně veliký jako horní část s obrazovkou. Časem se ale povedlo jeho hloubku zmenšit a i projektor zabírá mnohem méně místa.

Časem Mitsubishi zařadilo do své nabídky i LCD televizory, přestože projekční TV byly stále jejich chloubou. Jenže velká konkurence na poli LCD jim nepřinesla úspěch a tak časem ustoupila ze svých pozic a zrušila komplet malé modely. Nyní se bude soustředit především na projektory, display wall, monitory a také tiskárny.

Zdroj: CEPro