Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mitsubishi a Pioneer tisknou OLED

30.5.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Společnosti Mitsubishi Chemical a Pioneer před nedávnem oznámily, že vytvořily světloemitující OLED zařízení, jehož svítivá vrstva byla vytvořená vstříknutím organické látky na povrch vodivé vrstvy.
Díky této technologii by mělo jít vyrábět OLED svítidla levněji a rychleji. V krajním případě by toto mohlo dojít až do stavu, kdy si domů pořídíme svoji vlastní OLED tiskárnu, OLED papír a budeme si moci tisknout svítidla podle našich představ, co do velikosti a barevnosti.Ve výzkumném centru Mitsubishi Chemical Group Scienc and Technology byl ve spolupráci s Pioneerem vyvíjen vstřikovací proces od ledna 2010 a podle plánů by se měla objevit první svítidla vyrobená touto technologií v roce 2014. Objeví se opět pravděpodobně pod obchodním názvem Verbatim, který pro své společné produkty Mitsubishi a Pioneer používají.

Nově vyvinuté OLED zařízení je výsledkem společného výzkumu a vývoje. V principu je jeho vodivá a svítivá vrstva vytvořena vstříknutím, kdežto u současných OLED svítidel (např. VELVE) je natisknutá pouze vodivá vrstva. Světelná efektivita tohoto modelu je 52 lm/W a vydrží svítit 20 000 hodin před tím, než dosáhne poloviční svítivosti. Současné VELVE mají efektivitu 28 lm/W a životnost 8000 hodin.

Zdroj: Tech-On!