Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mio Combo 5107: autokamera i navigace

22.8.2014, Jan Vítek, aktualita
Automobilové kamery, které hlídají prostor před vozem a mohou posloužit i k objasnění nehody, jsou čím dál více oblíbenější, a tak není důvod, proč jejich funkci nespojit i s navigací, jak to činí třeba nová Mio Combo 5107.
Jde tedy o dvě zařízení v jednom, čili bezpečnostní videokamera do auta a navigační zařízení. Mio Combo 5107 je tak vybaveno 5" displejem, který má matný povrch proti odleskům a rozlišení 800 x 480. Krom toho má v sobě dvoujádrový procesor ARM11 pracující na 500 MHz, čili v tomto ohledu je na tom lépe než jiné modely Mio. Navigace pak standardně obsahuje 4 GB interní paměti a mapy 44 zemí Evropy s doživotní aktualizací, dále funkci IQ Routes pro doporučení nejvhodnější trasy, funkci LearnMe Pro k optimalizaci trasy dle zvyklostí řidiče a jako u jiných nových modelů lze navigovat dle čísla orientačního i popisného.Dále je toto zařízení vybaveno video vstupem, do nějž můžeme zapojit parkovací kameru nebo DVD přehrávač a pokud chceme poslouchat třeba příkazy navigace v soukromí, můžeme k tomu využít 3,5mm jack pro sluchátka.Co se týče kamery, pak ta je založena na 1Mpix čipu, jehož maximem je rozlišení 720p při 30 snímcích za sekundu. Objektiv je skleněný a má světelnost f2,4 a jeho úhly záběru jsou 118° diagonálně a 101° horizontálně. Pokud má kamera nedostatek světla, může zapnout své čtyři infračervené diody posázené kolem objektivu, ale je otázkou, jaký budou mít efekt. Záznam se bude primárně ukládat na karty microSD, přičem v balení se nachází jedna 8GB. Slot ale zvládne využít ař 32GB karty Class 4. Pak je tu ještě druhý slot pro microSD, ovšem ten se prý využívá pouze pro aktualizaci firmwaru.

Pokud se vám podaří natočit něco důležitého, můžete videa zabezpečit před smazáním pomocí tlačítka Lock Key, které je přímo na navigaci. Aktuální video soubor tak bude pojištěn proti smazání nebo přepsání v případě, že na kartě dojde volné místo. Dnes již je také v moderních autokamerách samozřejmostí tříosý G-senzor, který sleduje změny v pohybu a výsledky pak mohou být exportovány do grafu, z nějž lze vyčíst, kdy přišla jaká změna směru pohybu, čili třeba z jaké strany přišel náraz. Video pak může být rovněž synchronizováno s polohou vozidla na Google Maps.

Při využití GPS navigace máme možnost upotřebit Parkovacího asistenta, který slouží k vyhledání míst v okruhu 1 kilometru od cíle. A abyste své auto pak nemuseli v neznámém prostředí hledat, poslouží k tomu funkce Find My Car, která vás dovede přímo na místo. Mio také slibuje, že mapy budou aktualizovány až čtyřikrát ročně a v případě, že budete potřebovat nějakou, která není mezi základními 44 mapami, můžete využít funkci Půjčování map, což je levnější než koupě. V nabídce jsou pronájmy na 3 dny, týden či měsíc za ceny od 20 % plné částky.

Mio Combo 5107 Lifetime včetně 8 GB microSD karty je dostupná od srpna 2014 za doporučenou cenu 4999 vč. DPH.

Zdroj: TZ Mio
reklama
reklama