Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Minix Neo U22-XJ: silný procesor a Dolby Vision

27.2.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Minix rozšiřuje své portfolio o multimediální centrum Neo U22-XJ s Androidem. Nabídne procesor Amlogic S922XJ spolu s dostatečnou porcí paměti i oficiální podporu video a udio formátů od Dolby.
V nekonečné nabídce čínských značek multimediálních center stojí za pozornost společnost Minix, která rozhodně není na trhu žádným nováčkem. Navíc se na rozdíl od konkurence nezaměřuje na superlevné modely, často pochybné kvality, ale v nabídce má „krabičky“ z vyšší třídy. Zatím nejvýkonnějším zástupcem z kategorie multimediálních center s Android TV je model Neo U22-XJ, který se v těchto dnech pomalu dostává na trh.
 
 

Výbava bez zbytečných kompromisů

 
V útrobách tohoto nenápadného zařízení nalezneme šestijádrový čipset Amlogic S922XJ, který využívá čtyři jádra Cortex-A73 na 1,8 GHz a dvě jádra Cortex-A53 na 1,9 GHz. Spolu s grafickým akcelerátorem Mali-G52 a 4GB operační pamětí DDR4 to znamená velmi solidní výkon nejen pro různé aplikace, ale také graficky náročnější hry jako PUBG. K dispozici je také slot na microSD karty, kterým lze rozšířit 32 GB vnitřní úložiště eMMc. O zpracování obrazu se stará procesor Amlogic Video Engine, který podporuje několik formátů vysokého dynamického rozsahu včetně Dolby Vision, Advanced HDR10 a HDR10+.
 
 
Po zvukové stránce výrobce přidává podporu audio formátů od Dolby. Nepřehlédnutelná externí anténa vylepšuje příjem signálu Wi-Fi (podporováno je 2×2 MIMO). Kromě toho nechybí Bluetooth 4.2, trojice portů USB, USB Type-C (na boku zařízení), HDMI 2.1, Gigabit Ethernet, digitální audio výstup SPDIF a 3,5mm jack (na zadní straně). Překvapí také zámek Kensington, který umožňuje zabezpečit zařízení např. při instalaci na veřejných místech. Po softwarové stránce set-top box využívá Android 9.0 s vlastní uživatelskou nadstavbou. Celé rozhraní včetně launcheru bylo přizpůsobeno pro ovládání přiloženým dálkovým ovladačem (v základním balení), který využívá infračervené záření.
 
 

Dostupnost a cena

 
Minix Neo U22-XJ se postupně dostává do nabídky čínských i jiných e-shopů, odkud si zájemci mohou toto zařízení objednat až domů. Připomeňme, že některé jiné modely této značky se v minulosti v omezené míře dostaly i na český trh. Cena novinky byla stanovena na 170 dolarů (v přepočtu 4 000 Kč bez DPH), přičemž některé obchody nabízejí doručení zdarma.