Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ministerstvo průmyslu: přechod na DVB-T2 nejdříve v roce 2021

4.8.2014, Michal Spáčil, aktualita
Standard DVB-T je pro mnoho diváků ještě relativní novinkou. Zásadní změny v zabezpečení pozemního TV vysílání se měří spíše na desetiletí než na měsíce, přesto s námi DVB-T nebude navěky. Podle úřadů by měl být přechod na DVB-T2 v ČR zahájen za 7 let.
Nejbližším termínem, v němž by mohlo být reálné s začít s přechodem na nový standard digitálního televizního a rozhlasového vysílání DVB-T2, je podle ministerstva průmyslu a obchodu rok 2021. Vyplývá to z odpovědi na dotazník poradního orgánu Evropské komise Radio Spectrum Policy Group (RSPG, obvykle překládáno jako Skupina pro politiku rádiového spektra), jehož prostřednictvím se mělo ministerstvo vyslovit k možnosti přechodu na DVB-T2 na území České republiky. I po tomto datu má však podle plánů ministerstva ještě několik let fungovat stávající systém DVB-T.

Pozemní vysílání v nynějším formátu využívá většina Čechů a rychlá změna by podle ministerstva přinesla - při nutnosti pořídit nový TV tuner - útok na peněženky diváků. Nejen proto má být přechod na DVB-T2 pozvolný a ministerstvo hodlá řídit průběh změny tak, aby obě technologie po nějakou dobu koexistovaly a lidé měli možnost vybrat si systém, který jim vzhledem k jejich preferencím nabídne v danou chvíli více, jak ve smyslu obsahu, tak i parametrů a cen dostupných přijímačů.

Ministerstvo též odkazuje na ostatní země Unie, z nichž žádná překotnou změnu neplánuje. Nový standard jako takový se však v části EU již používá, nejstarší pravidelné vysílání multiplexu ve formátu DVB-T2 provozuje Velká Británie, a to již od roku 2010.

Důvodů pro přechod na DVB-T2 je více, v první řadě je to samozřejmě významné zvýšení přenosové rychlosti s větším objemem přenesených dat. Vylepšené (přesněji řečeno vyměněné) metody zabezpečení proti chybám přenosu také zajišťují lepší odolnost signálu vůči šumu a interferencím.

Zdroj: tisková zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu

Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.