Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Masová výroba panelů QD-OLED začne příští rok, Samsung o ně nemá zájem

11.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Divize Samsung Display potvrdila, že v roce 2021 začne s masovou výrobou panelů QD-OLED. Proti dřívějšímu plánu se tedy nic nezměnilo. Stále platí, že v televizích od Samsung Electronics se s touto technologií zatím nepočítá.
O technologii QD-OLED se hovoří již delší dobu a podle posledních spekulací by měla výroba ve velkém měřítku začít v roce 2021. Nyní tuto informaci potvrdila divize Samsung Display, která zajišťuje výrobu i vývoj tohoto typu panelu. Mělo k tomu dojít na setkání v budově organizace Korea Institute for Advanced Technology (KITA) v Soulu. Zahájení výroby panelů QD-OLED předcházejí investice v přepočtu okolo 8,5 miliardy eur, které zahrnují také přestavbu současných linek pro výrobu LCD na QD-OLED.
 
 
Připomeňme, že ukončení výroby LCD pro televizory ve vlastních továrnách oznámil Samsung Display letos. To znamená, že společnost Samsung Electronics, jejich hlavní odběratel, si musela hledat jiného dodavatele. Na QD-OLED mnozí spoléhají jako na první skutečnou konkurenci pro televizní panely OLED od LG Display. QD-OLED používá podobnou technologii jako jihokorejský konkurent ve svých panelech LG, a to včetně emitorů modrého světla. Hlavním rozdílem je používání tzv. kvantových teček (Quantum Dot) k míchání barev, které můžeme znát z aktuálních „QLED TV“ od Samsungu (využívajících panely LCD).
 
Výsledkem by měl být obraz s výborným jasem, kontrastem i barvami. Podle informací, které se objevily dříve, ovšem zástupci Samsung Electronics nebyly s prototypy příliš spokojeni. Za hlavní problémy byl označen nedostatečný jas a „vypálení“ obrazu – druhý z nich Samsung přitom dlouhodobě kritizuje na konkurenčních OLED TV. Plány Samsung Electronics na příští rok jsou již dávno hotové a na QD-OLED TV v nich nezbylo místo. Místo toho se chce jihokorejský výrobce zaměřit na podsvícení miniLED, kterým by měl vylepšit kvalitu svých QLED TV.
 
Na první QD-OLED TV od Samsungu si tedy nejspíš počkáme do roku 2022, pokud výrobce tuto technologii zcela nepřeskočí a nepočká si na QNED. Své televizory s technologií QD-OLED chce na trh již v příštím roce uvést čínské TCL. Zájem o tuto technologii údajně projevily také japonské značky Sony a Panasonic. Mnozí vrcholní zaměstnanci Samsung Display údajně tvrdí, že krok s ukončením výroby panelů LCD pro televizory přišel příliš brzy. Nejen, že ještě není připravena plnohodnotná alternativa, ale původní prognózy o poklesu zájmu o LCD se nevyplnily – naopak je i v tomto čtvrtletí očekáván vzestupný trend.
 
Zdroj: 4kfilme.de