Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Majitelé 3D TV nelitují vyšší investice

6.6.2011, Tomáš Mejzlík, aktualita
Nedávný průzkum mezi majiteli 3D TV ukázal, že je většina z nich se svými televizními přijímači nadmíru spokojena a rozhodně nelituje vyšší počáteční investici oproti HDTV bez podpory trojrozměrného zobrazování.
Průzkum prováděla společnost SmithGeiger na objednávku skupiny Digital Entertainment (DEG), což je korporace z Los Angeles, která sjednocuje velké výrobce spotřební elektroniky, jako jsou Panasonic, Samsung, Sony, LG a Mitsubishi. Letos v březnu bylo osloveno 3065 vlastníků 3D TV, jejichž jména byla dodána právě členy DEG, aby se zúčastnili v on-line průzkumu. Dotazník zahrnoval mnoho aspektů včetně kvality obrazu, preferovaného multimediálního obsahu a nechyběla ani otázka ohledně 3D brýlí.


21 % majitelů 3D televizoru nemá žádné 3D brýle? (Zdroj: DEG)

Podle průzkumu je většina majitelů spokojena s 3D zážitky zprostředkovanými televizním setem. 88 % je spokojeno s kvalitou obrazu v 3D režimu, oproti tomu 2D má ještě o tři procentní body víc, tedy 91% kladné hodnocení. Čtvrtina respondentů přinznala, že se teď dívá více na televizi, jak ve 3D, tak ve 2D. Oproti tomu 85 % respondentů by chtělo sledovat alespoň polovinu programů ve 3D.


Průmerná utracená částka za 3DTV je 2171 USD, což je 37 000 CZK (Zdroj: DEG).

Majitelé věří, že investice do 3D zobrazovače se vyplatila. 80 % respondentů dokonce odpovědělo tak, že 3D TV set je vyšel o malinko dráž, nebo na stejnou cenu, kterou by zaplatily za podobnou HDTV bez 3D.


Nejsledovanějším 3D obsahem jsou Blu-ray filmy, přírodní dokumenty a sport (Zdroj: DEG).

Často zmiňovaná nevýhoda dnešních 3D televizorů – 3D brýle se v průzkumu neukázala jako drastická. 83 % respondentů si na brýle rychle zvyklo, oproti tomu však nezanedbatelné procento majitelů (17 %) naznalo, že si na brýle nikdy plně nezvykli. K brýlím se vztahuje ještě jedna otázka z dotazníku, z které plyne, že tři čtvrtiny majitelů vlastní dva nebo více párů brýlí. V průměru to dělá 2,38 kusů brýlí na domácnost.

Otázkou zůstává, jak moc prokazatelný je tento průzkum. Přece jen byl objednán skupinou DEG, která má při nejmenším velký zájem na zvýšení prodejů 3D. Dále byl osloven vzorek majitelů, jejichž názory mohou být zkreslené. Málokdo dokáže po investici v řádu několik desítek tisíc korun přiznat (i sám sobě), že udělal chybu.

Zdroj: DEG