M-DISC DVD – spotřebujte do roku 3012

M-DISC DVD – spotřebujte do roku 3012
, , aktualita
Znáte to, posbíráte fotky, video nebo dokumenty, vypálíte šnečím tempem. DVD pak schováte v šuplíku či hloubi skříně. Po třech letech si na něj vzpomenete, ale co to, prázdný disk?! Zlaté DVD jsou na tom o něco lépe, ale co třeba další generace?

K oblíbeným
reklama
Dlouhodobé zálohování dat nebyla nikdy žádná legrace, ať už jde o školní/firemní projekty nebo třeba fotky a videa z dovolené. Bytově nejlevnější HDD jsou náchylné k otřesům (obzvlášť v zapnutém stavu), ale provozuschopné mohou zůstat i po desítkách let. K pamětem typu Flash se váže celá řada historek, ať už jde o mnohonásobné vyprání v pračce nebo přečkání zimy ve sněhu. Je ale otázkou, jak dlouho vydrží data bez obnovení náboje. Pak jsou tu optické disky, které jsou paradoxně nejhorším typem nejen z hlediska ceny, ale i trvanlivosti dat. Existují samozřejmě speciální typy se zlatem, které slibují životnost řádově v desítkách let. Většina opto-disků však tak dlouho nevydrží.


M-DISC mění fyzickou strukturu ve vrstvě podobné kameni, obyčejný disk využívá tenké vrstvy barvy.

To chce změnit společnost Milleniata, Inc. z amerického Salt Lake City ve spolupráci s Hitachi-LG Data Storage. Jejich nové DVD se od klasických disků liší odlišnou strukturou včetně vrstvy podobné kameni. Médium M-DISC DVD tak slibuje, že i po uplynutí jednoho milénia budou všechna důležitá data čitelná. To znamená vysokou odolnost použitých materiálů po chemické i tepelné stránce, jenž znemožní přepsání, vymazání nebo poškození uložených dat.


Pojivá vrstva navázaná na anorganickou datovou vrstvu, celé je to navíc uzavřené v polykarbonátu.

M-DISC DVD má standardní kapacitu 4,7 GB (4,3772 GiB) a lze je přečíst v jakékoliv DVD mechanice jako každé jiné DVD. Spolu s médiem vyjdou i M-READY DVD mechaniky pro čtení i zápis tohoto nepřepisovatelného disku. Výrobce je bude na svých stránkách nabízet už v září. Některé velké řetězce pak tyto produkty nabídnou už v říjnu, minimálně v USA. Cena přitom nikomu žíly trhat nebude. Jedno M-DISC DVD bude stát nějakých 2,99 $ (51 Kč), balení pěti kusů pak 13,89 $ (238 Kč) a nakonec balení 10 ks kolem 26,59 $ (asi 455 Kč při kurzu 17,1 Kč/$). Navíc je ve vývoji i Blu-Ray verze tohoto odolného média. Na závěr ještě přidávám reklamní spot s tekutým dusíkem (obyč. DVD vs. M-DISC DVD).


Zdroj: HitechReview

reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik