Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

M-DISC DVD – spotřebujte do roku 3012

19.8.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Znáte to, posbíráte fotky, video nebo dokumenty, vypálíte šnečím tempem. DVD pak schováte v šuplíku či hloubi skříně. Po třech letech si na něj vzpomenete, ale co to, prázdný disk?! Zlaté DVD jsou na tom o něco lépe, ale co třeba další generace?

Dlouhodobé zálohování dat nebyla nikdy žádná legrace, ať už jde o školní/firemní projekty nebo třeba fotky a videa z dovolené. Bytově nejlevnější HDD jsou náchylné k otřesům (obzvlášť v zapnutém stavu), ale provozuschopné mohou zůstat i po desítkách let. K pamětem typu Flash se váže celá řada historek, ať už jde o mnohonásobné vyprání v pračce nebo přečkání zimy ve sněhu. Je ale otázkou, jak dlouho vydrží data bez obnovení náboje. Pak jsou tu optické disky, které jsou paradoxně nejhorším typem nejen z hlediska ceny, ale i trvanlivosti dat. Existují samozřejmě speciální typy se zlatem, které slibují životnost řádově v desítkách let. Většina opto-disků však tak dlouho nevydrží.


M-DISC mění fyzickou strukturu ve vrstvě podobné kameni, obyčejný disk využívá tenké vrstvy barvy.

To chce změnit společnost Milleniata, Inc. z amerického Salt Lake City ve spolupráci s Hitachi-LG Data Storage. Jejich nové DVD se od klasických disků liší odlišnou strukturou včetně vrstvy podobné kameni. Médium M-DISC DVD tak slibuje, že i po uplynutí jednoho milénia budou všechna důležitá data čitelná. To znamená vysokou odolnost použitých materiálů po chemické i tepelné stránce, jenž znemožní přepsání, vymazání nebo poškození uložených dat.


Pojivá vrstva navázaná na anorganickou datovou vrstvu, celé je to navíc uzavřené v polykarbonátu.

M-DISC DVD má standardní kapacitu 4,7 GB (4,3772 GiB) a lze je přečíst v jakékoliv DVD mechanice jako každé jiné DVD. Spolu s médiem vyjdou i M-READY DVD mechaniky pro čtení i zápis tohoto nepřepisovatelného disku. Výrobce je bude na svých stránkách nabízet už v září. Některé velké řetězce pak tyto produkty nabídnou už v říjnu, minimálně v USA. Cena přitom nikomu žíly trhat nebude. Jedno M-DISC DVD bude stát nějakých 2,99 $ (51 Kč), balení pěti kusů pak 13,89 $ (238 Kč) a nakonec balení 10 ks kolem 26,59 $ (asi 455 Kč při kurzu 17,1 Kč/$). Navíc je ve vývoji i Blu-Ray verze tohoto odolného média. Na závěr ještě přidávám reklamní spot s tekutým dusíkem (obyč. DVD vs. M-DISC DVD).


Zdroj: HitechReview

reklama
reklama