Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Loewe je v insolvenci

11.10.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Jsou to tři měsíce, co Loewe požádala o státní ochranu před věřiteli. Přes strategické s Hisense ale finanční potíže pokračují a firma tak zahájila insolvenční řízení. Vedení jedná se šesti subjekty, které mají zájem poskytnout kýžený kapitál.
Společnost Loewe byla založena před 90 lety v Berlíně. Postupem času se zformovala do podoby výrobce prémiové domácí elektroniky, ať už to jsou televize s vysokým rozlišením, přehrávače Blu-ray nebo zvukové systémy. V posledních letech však na firmu dopadla globální finanční krize. Došlo nejen k úbytku zájmu o luxusní zboží, ale též poklesu průměrných cen televizních sestav.

Jsou to tři měsíce, co Loewe požádala německý stát o ochranu před věřiteli. Konkrétně šlo o odvolání na zákon Schutzschirmverfahren, jehož lhůta ale vypršela. Firma tak automaticky přechází do další fáze - insolvenčního řízení (něm. Insolvenzverfahren in Eigenverwaltung). Nejedná se však o proces vyměřený soudem, ale o předem naplánované rozhodnutí společnosti. Výkonná rada si tak chce koupit čas, který je nutný k zajištění dostatečných investic pro dokončení restrukturalizace.

Zatím firma obdržela šest nabídek od investorů. Vedení je přesvědčeno, že ještě tento měsíc uzavře dohodu s jedním z nich. Výkonný ředitel Loewe Matthias Harsch se nechal slyšet, že obchodní subjekt zůstává plně funkční. Společnost tak bude i nadále plnit závazky jako poskytování záruky, zákaznické služby a dodávky zboží. Po dokončení restrukturalizace má být Loewe štíhlejší a pružnější firmou s dramaticky sníženou rozpočtovou základnou. Pomoct jí v tom má i čínský státní konglomerát Hisense, se kterým v červenci Loewe uzavřela strategické partnerství.

Spíš než o finanční injekci šlo o přístup k technologiím výroby LCD obrazovek čínského výrobce a marketingu v nejlidnatější zemi světa. Loewe přitom potřebuje nový kapitál jako sůl. Za první polovinu letošního roku zaznamenal německý výrobce čistou ztrátu 26,7 milionů euro (kolem 681 milionů korun) a 39% pokles tržeb za stejné období. V nesnázích se ocitli i další výrobci televizorů. Japonská korporace Toshiba propustí polovinu zaměstnanců ve ztrátové televizní divizi (celosvětově jde o 3000 míst). Zavřeny budou též dvě ze tří továren vyrábějících televizory Toshiba mimo území Japonska. Stane se tak ještě před koncem tohoto fiskálního roku.

Zdroj: HDTVtest