Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG vyvíjí 55“ OLED TV

30.12.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejská společnost LG ohlásila, že se jim podařilo vyrobit zatím největší OLED panel určený pro televizory. Tento průlom má umožnit výrazné zlevnění OLED panelů i masové rozšíření OLED TV.
Společnost LG označila svůj 55“ OLED panel za důležitý krok vpřed celého odvětví zobrazovacích technologií. V porovnání s tradiční technologií zobrazování přináší organické světlo emitující diody (OLED) řadu výhod (jsou tenčí, lehčí a nemají takový negativní dopad na životní prostředí). Už kvůli tomu je lze bez nadsázky označit za budoucnost televizorů. Většímu rozšíření tak zatím bránila akorát jejich poněkud vysoká cena, kvůli které vznikly jenom panely pro malé elektronické zařízení. Televizní sestavy tak stály „celé jmění“ a nedosahovaly přitom žádných závratných úhlopříček.

Právě to má změnit nový 55“ displej od LG. Firmě přitom nechybí sebevědomí a její zástupci tak tvrdí, že zrovna jejich obrazovka se stane populární a zpřístupní tak technologii OLED i běžným smrtelníkům. K údajnému snížení ceny pak nová OLED obrazovka vyřešila řadu problémů, které tento typ displejů dosud trápila. Podle LG nový panel využívá jako zadní desku technologii oxidového TFT, která se zásadně liší od doteď používaného typu na bázi nízkoteplotního polykrystalického křemíku (LPTS). Výhodou takového přístupu je značné snížení investic při využití TFT, které se liší jen v nahrazení amorfního křemíku za oxid (při zachování kvality obrazu).
Tenčí a tenčí... Zdroj: Engadget


K tomu nová obrazovka využívá i tzv. technologie White OLED (bílé OLED, WOLED), kdy bílé světlo prochází barevnými filtry a tak má dojít k nižší chybovosti, vyšší produktivitě i čistší obrazovce s ultra-vysokým rozlišením a nízkou roztečí pixelů. Cena sice zatím není známa, ale změnit by to měl CES 2012, kde bude nový 55“ OLED panel vystaven.

Zdroj: HiTechReview
reklama
reklama