Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG vytvořilo OLED světla, která nahradí reproduktory

23.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Novinku od LG Display vlastně můžeme označit jako tři v jednom. Osvětlí místnost, slouží zároveň jako reproduktor a ještě ozdobí domácnost jako netradiční designový prvek. Použity byly přitom technologie známé z televizorů.
Divize LG Display se nebojí experimentovat, jak letos stihla dokázat svým 88" 8K OLED displejem nebo srolovatelným 65" OLED displejem. A dokazuje to znovu na veletrhu Lightbuilding 2018 v německém Frankfurtu, kde společnost ukázala velmi netradiční osvětlení do domácnosti využívající technologie známé z televizorů značky LG. Svítidla jsou vytvořena ze speciálních OLED panelů, jejichž funkcí není zobrazovat, ale hlavně svítit. Panely jsou vyrobeny z velmi tenkého substrátu, takže se podařilo dosáhnout tloušťky jen 0,41 mm, a mohou být různě krouceny či přetáčeny do poloměru zakřivení 30 mm, aniž by byla ohrožena jejich funkčnost.
 
 
Taková světla už LG nabízí nějakou dobu pod značkou Luflex, ale v čem jsou tedy unikátní tyto nové modely? Využívají technologii Crystal Sound OLED (CSO), která z povrchu OLED panelu vytvoří membránu reproduktoru. Pokud je vám to povědomé, tak vězte, že LG se stejnou technologií počítá v televizorech, které by tak nemusely mít samostatné reproduktory. Sony už dokonce velmi podobný systém využívá ve svých OLED TV a nazývá jej Acoustic Surface. Svítidla využívající OLED panely se vyznačují futuristickým designem, nízkou spotřebou energie přirozeným odstínem světla, který obsahuje minimum nezdravého modrého světla.
 
Svítidla LG Luflex byla dosud jen okrajovou záležitostí, ale to by se mělo změnit. Jihokorejskému výrobci se totiž povedlo třicetinásobně zvýšit kapacitu produkce. V budoucnu LG počítá, že by se světelný OLED panel sloužící zároveň jako reproduktor mohl objevit i v chytrých svítidlech založených na umělé inteligenci, která by časem mohla nahradit tzv. chytré reproduktory.