Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG rozšíří výrobu panelů pro OLED TV v čínské továrně

13.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
LG Display chce údajně navýšit výrobní kapacitu ve své továrně na televizní OLED panely v Číně. Brzy by mělo z linek sjíždět o polovinu více panelů než nyní a kapacitou překoná jihokorejskou továrnu.
Blízká budoucnost OLED TV vypadá růžově. Počty prodaných televizorů dlouhodobě rostou a výrobní cena OLED panelů klesá – na rozdíl od LCD. Největší radost z toho může mít divize LG Display, která jako jediná sériově vyrábí OLED panely pro televize. Vloni společnost po mnoha odkladech zahájila výrobu ve své továrně v čínském Kantonu. Při plném výkonu aktuálně vyrobí 60 tisíc substrátů měsíčně, ale brzy by se toto číslo mělo výrazně zvýšit. Důvěryhodné zdroje měly jihokorejskému webu The Elec prozradit, že LG Display pracuje na rozšíření výrobní kapacity o 50 %. Od července letošního roku by tak z výrobních linek mělo každý měsíc sjet 90 tisíc substrátů.
 
 
V čínské továrně aktuálně fungují dvě výrobní linky, každá s kapacitou 30 tisíc substrátů měsíčně. Díky změnám, které by měly být dokončeny nejpozději v červnu, bude každá z linek schopna vyrobit o 15 tisíc substrátů více. Hovoří se o tom, že by LG nemělo za upgrade utrácet žádné vysoké částky. Zatímco některá zařízení (např. sady pro nanášení materiálu na substrát) budou mít zkrácený takt, jiná (např. zařízení pro oxidové tenkovrstvé tranzistorové desky) byla již při instalaci dimenzována pro kapacitu 90 tisíc substrátů měsíčně. Připomeňme, že kvůli počátečním problémům byla výroba v Kantonu několikrát odložena – původně měla začít již v roce 2019. Postupně se ovšem produkci podařilo stabilizovat.
 
Po dokončení změn tedy bude více panelů pro OLED TV pocházet z Číny než z Jižní Koreji. Továrna v Paju aktuálně produkuje 80 tisíc substrátů měsíčně, ale brzy by mohlo dojít k navýšení kapacity i v tomto závodu. Minulý měsíc totiž zástupce společnosti oznámil investorům, že po třetím čtvrtletí přezkoumá další možnosti rozšíření svých výrobních linek. LG Display chce letos dodat 7 až 8 milionů velkých OLED panelů, což je o 80% více než 4,5 milionu jednotek dodaných v loňském roce. Jihokorejský výrobce se zaměřuje také na větší variabilitu panelů, které řeže ze substrátů. Po 48" panelech uvedených v roce 2020 se letos objevily také úhlopříčky 42" a 83".