Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG přidá AirPlay 2 a HomeKit i na televize z roku 2018

8.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
LG rozšíří podporu technologií AirPlay 2 a HomeKit na modely televizorů z roku 2018, ačkoliv byla původně avizovaná pouze pro modely od roku 2019. Podpora bude přidána prostřednictvím budoucí aktualizace.
Apple na veletrhu CES 2019 oznámil, že AirPlay 2, HomeKit či aplikaci Apple TV nabídne na televizorech vybraných značek. K prvním výrobcům, kteří se rozhodli spolupracovat s Applem, se stalo LG, Samsung nebo Sony. V případě LG byla podpora přislíbena pro modely OLED TV a LCD TV z roku 2019 (a pochopitelně všechny budoucí). To se samozřejmě nelíbilo majitelům starších televizorů, především z let 2016 až 2018. Ostatně jen málokdo je ochotný si kupovat nový televizor každé dva roky. Průměrně si majitelé pořizují nový model až po šesti či sedmi letech provozu, životnost je tedy znatelně delší než u jiné spotřební elektroniky, jako jsou smartphony. Není divu, že zákazníci proto očekávají i delší softwarovou podporu, což se ovšem mnohdy neděje.
 
 
V případě zákazníků LG (a také Sony) se proto objevila internetová petice s více než 20 tisíci podpisy, která požadovala vydání AirPlay 2 a HomeKit také pro starší modely. Jihokorejský výrobce tyto stížnosti patrně vyslyšel a rozhodl se přidat výše uvedené funkce alespoň na modely z roku 2018. Informace se nejprve objevila na jedné z regionálních stránek, odkud byla záhy stažena, ale později novinku potvrdilo webu FlatpanelsHD přímo zástupci LG. AirPlay 2 a HomeKit se na OLED TV i LCD TV z roku 2018 dostane prostřednictvím aktualizace firmwaru, na kterém nyní výrobce pracuje. K jeho vydání by podle dříve zveřejněných informací mělo dojít do října 2020. To je ovšem nejpozdější termín, klidně může být update vydán i výrazně dříve – v závislosti na tom, zda bude vývoj probíhat bez problémů.
 
Seznam podporovaných modelů z roku 2018 by měl zahrnovat řady UK a SK (LCD TV), stejně jako řady B8 až Z8 (OLED TV). Připomeňme, že protokol AirPlay 2 umožňuje streamovat videa či hudbu, případně zrcadlit obrazovku z jednoho zařízení na druhé. Jako zdrojové zařízení lze použít např. iPhone, iPad, iPod Touch, Apple TV, HomePod, Mac nebo PC. HomeKit je systém, který slouží k ovládání chytré domácnosti. Televizor LG lze přidat do aplikace Home a ovládat některé její funkce přímo z aplikace Home, případně ji zahrnout do nastavení scén a automatizace společně s jinými kompatibilními produkty.