Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG předvedla 18“ ohebný OLED displej

18.7.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Korejská značka LG demonstrovala 18“ OLED displej, který lze ohýbat a kroutit „bez poškození“. Otvírá se tak nejen cesta k rolovatelným Ultra HD OLED televizorům, ale i řadě dalších aplikací této technologie.
Po dlouhé roky zůstával skutečně ohebný displej v říši snů. Nejspíš žádný ohebný displej nebylo možné skutečně skutečně ohýbat a kroutit bez poškození. Nyní však přišel čas na změnu. Korejská společnost LG demonstrovala 18“ OLED panel. Lze jej libovolně ohýbat i smotat do roličky bez toho, aby došlo k poškození. Je to možné díky nové polyamidové vrstvě. Ta je nanesena na zadní straně panelu namísto typického ohebného plastu. Tato vrstva je navíc tenčí než u předchozích panelů..

Nicméně ani tento panel není bez chyb. Příkladem může být rozlišení pouhých 1280 × 810 px. Výrobce tvrdí, že pracují na větších panelech s mnohem vyšším rozlišením. Ohebný 60“ Ultra HD panel (rozlišení 3840 × 2160 px) ale nebude vyroben dříve než v r. 2017. Do té doby se na trh dostanou menší ohebné panely od LG i konkurence, jakou je třeba Samsung. Skutečně ohebná televize se přitom na trh nedostane dříve než v dalším desetiletí. Kromě vylepšování OLED displeje je třeba vyřešit plošné spoje, reproduktory, rámečky a mnoho dalších záležitostí. I přesto jsou ohebné displeje slušným technologickým úspěchem a dříve či později budou masově využity v praxi. Může se tak stát dříve, než si myslíte.

Zdroj: HiTechReview