Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG představuje televize QNED pro rok 2024 včetně 98" modelu

28.12.2023, Milan Šurkala, aktualita
LG představuje televize QNED pro rok 2024 včetně 98" modelu
LG představuje inovovanou nabídku řady televizí QNED pro rok 2024. Ty přináší větší podíl různých systémů umělé inteligence na tvorbě obrazu, novinkou je také největší zástupce řady, 98" varianta.
V nabídce chytrých televizí společnosti LG se objevuje inovovaná řada modelů QNED. Její čip α8 AI Processor přináší o 30 % vyšší výkon pro úlohy AI, o 130 % vyšší grafický výkon a o 60 % vyšší výkon CPU. Tyto technologie mají na starosti další zpracování obrazu, subjektivní otázkou ale je, zda to kvalitě obrazu prospívá, nebo naopak škodí (asi nejeden filmový nadšenec bude spíše hledat, jak tyto funkce vypnout). Máme tu funkci AI Picture Pro, která s pomocí hlubokého učení upravuje vzhled tváří, objektů a pozadí ve scéně, je zde také Dynamic Tone Mapping Pro. Tato funkce rozděluje obraz do bloků, na které aplikuje HDR optimalizace.
 
Personalized Picture Wizard pak ukazuje uživateli několik snímků, kdy si sám může vybrat, které se mu líbí nejvíce, a televize se pak sama nastaví tak, aby tomu co nejvíce odpovídal obraz. AI se věnuje i zvuku, a tak tu máme AI Sound Pro, která vytváří virtuální systém 9.1.2. Televize QNED využívají technologií Quantum Dot a NanoCell, přičemž novinkou pro rok 2024 je největší model s 98" úhlopříčkou. Ten doplňuje 43", 50", 55", 65", 75" a 86" modely. Zajímavostí je také tenký design (pouze 29mm tloušťka).
 
LG rovněž hovoří o programu webOS Re:New, který zajišťuje podporu a aktualizace po dobu 5 let, což se týká i loňského modelu QNED Mini LED 8K (série QNED99 a QNED95). Systém má funkci Dynamic Q Card pro rychlý přístup ke službám a organizaci aplikací jako Home Office, Home Hub, Sports a Games. Televize pro rok 2024 podporují také Apple AirPlay a Chromecast.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.