Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy

23.9.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
LG se snaží své OLED TV prezentovat jako ideální společníky pro hráče. A to nejen konzolisty, ale také majitele PC. Právě využití pro hry nahrává nejen samotná kvalita obrazu zajištěná samosvítícími pixely, ale také podpora HDMI 2.1 včetně variabilní obnovovací frekvence, rychlé odezvy nebo automatického režimu nízké latence. LG také ve svých televizích podporuje technologii G-Sync, která eliminuje blikání a trhání obrazu při použití v kombinaci s kompatibilní grafickou kartou Nvidia GeForce. Nedávno se LG pochlubilo, že integrovalo podporu karet z řady RTX 30 do svého obrazového procesoru Alpha 9 třetí generace s umělou inteligencí.
 
 
První hráči, kteří měli možnost si tuto kombinaci vyzkoušet, ovšem narazili na problémy. První se týká OLED TV z let 2019 a 2020 (tedy řad 9 a X), kde při pokusu o využití funkce G-Sync v kombinaci s obnovovací frekvencí 120 Hz dojde ke ztrátě obrazu. Podle dostupných informací se černá obrazovka objeví bez ohledu na bitovou hloubku nebo rozlišení obrazu. Objevily se ovšem názory, že problém nemusí spočívat pouze v televizoru, ale také samotné grafické kartě nebo kabelu (na trhu zatím nejsou žádné s certifikací pro HDMI 2.1). Druhá chyba potom byla zaznamenána pouze na letošních OLED TV. Při přenosu signálu s RGB/120Hz/4:4:4 dojde k převzorkování chroma na poměr 4:2:2, což se projeví viditelnou ztrátou kvality obrazu.
 
Teorie, že k převzorkování dochází kvůli nedostatečné propustnosti HDMI 2.1 u modelů z roku 2020 na 40 Gb/s (loňské využívaly 48 Gb/s), se ukázala jako nepravděpodobná, neboť v taktovém případě by chyba nejspíš nastala pouze při použití 12bitové barevné hloubky. Uživatelé ovšem měli deformaci obrazu zaznamenat i v kombinaci s nižší barevnou hloubkou. LG se zákazníkům omluvilo za komplikace a potvrdilo, že o problému již ví. V současné době mají vývojáři pracovat na aktualizaci firmwaru, která by mohla vyjít v následujících několika týdnech.
 
Zdroj: Forbes.com (1, 2)