Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LED okno společnosti Samsung

14.10.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejský gigant Samsung ohlásil průlom v technologii LED, který mu umožnil vytvářet obrazovky na klasických obyčejných okenních tabulích. V budoucnosti by proto měla být nová technologie k dispozici i v běžně prodávaných produktech.

Institut pokročilých technologií společnosti Samsung oznámil průlom v technologii LED (diody emitující světlo), který umožní integraci LED na obyčejné sklo. Tento objev umožňuje jihokorejskému výrobci nanášet tzv. monokrystalický nitrid galitý (GaN) přímo na skleněný substrát. Je tak možné vytvářet obrazovky nebo osvětlení přímo na oknech nebo jiných skleněných předmětech. Podle vize jednoho z výzkumníků budou za deset let okenní tabule zastupovat osvětlení a obrazovky, čímž dodají budovám určitou osobitost.Hrajeme sousedům - v budoucnu bude možné využívat okna nejen jako zdroj světla (i umělého), ale i jako TV obrazovku.


Přestože velikost dnešních LED diod dosahuje 2 palců, tak nové využití GaN umožňuje až 400násobný nárůst jejich rozměrů. Další využití by nová LED technologie měla najít v budoucích televizorech a monitorech s LCD panelem, čímž by došlo k poklesu cen LED obrazovek. Samozřejmě ještě lépe než využití jako podsvícení LCD panelů zní možnost využít nové GaN LED v oknech a proměnit je tak buď v lampy nebo doslovné LED obrazovky (se subpixely z různobarevných LED). Podle společnosti Samsung by tyto okenní obrazovky měly být dostupné k prodeji už za deset let.


Zdroj: FlatPanelsHD