Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Koronavirus naruší výrobu televizí nejméně do května

12.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Řada výrobců televizorů se potýká se sníženým objemem výrobu až o 30 %, a to kvůli koronaviru. Epidemie by měla výrobu ovlivňovat i v následujících měsících, i když v menší míře. Negativní vliv na prodej by mohlo mít zrušení sportovních akcí jako EURO.
Epidemie onemocnění COVID-19 způsobila zrušení nebo přesunutí celé řady akcí a negativně se podepisuje také na filmovém průmyslu. Vrásky na čele ovšem způsobuje také výrobcům televizorů, a to ze dvou důvodů. Na jedné straně je totiž pokles výroby, ale na druhé straně rovněž snížení zájmu o nákup nového modelu mezi zákazníky.
 
Výroba většiny televizorů a jejich komponentů probíhá v Asii, přičemž právě země jako Čína nebo Jižní Korea jsou epidemií nového koronaviru zasaženy vůbec nejvíce. Kvůli karanténě a nakažení pracovníků musela být omezena výroba v některých továrnách, někde mohlo podle zpráv v médiích dojít i několikadenní odstávce. V únoru a na začátku března mělo podle odhadů dojít k omezení objemu výroby až o 30 %. A k obnovení v plném rozsahu rozhodně nedojde hned. Spekuluje se, že produkce bude znatelně ovlivněna minimálně do letošního května, i když vzhledem ke zlepšující se situaci v Číně by v květnu mohla být výroba televizorů nižší jen o 15 % proti normálnímu stavu.
 
 
Na druhou stranu vývoj epidemie je poměrně těžko odhadnutelný, proto by výrobci měli počítat s nejhorším. Výrazně postižen byl následky koronaviru také pátý největší výrobce televizorů na světě – Xiaomi. Dodávky televizí na domácí trh v březnu údajně sníží o 20 %, v dubnu potom o 10 až 15 %. Přesto zatím Xiaomi nepřistoupilo k úpravě svých plánů na celý rok 2020, neboť doufá, že ztráty v Číně vykompenzuje vyššími prodeji na rostoucích trzích v Indii a jihovýchodní Asii. Společnost se svými televizory také pomalu proniká na evropské trhy a koncem roku snad své cenově výhodné modely nabídne i zákazníkům ze severní Ameriky.
 
Co se týče USA, maloobchodní gigant Walmart se zatím nepotýká s nedostatky skladových zásob, ale k problémům by mohlo dojít od druhé poloviny dubna. Mnohem menší problémy než Xiaomi zažívá Samsung a další výrobci, kteří značnou část své výroby koncentrují mimo Čínu. Jedná se o továrny v dosud méně zasažených oblastech, jako je Vietnam, Mexiko, Maďarsko nebo Česká republika. Čínské výrobce ovšem kromě zpomalení výroby ohrožují také rostoucí ceny LCD panelů. Očekávají tedy, že pekingská vláda stimuluje trh pomocí dotací a jiných nástrojů, a to nejlépe před nákupním festivalem 618 v polovině června.
 
Výrobci televizorů se obávají také rušení velkých sportovních událostí, nebo%t před jejich konáním dochází ke zvýšeným prodejům televizorů. Asociace UEFA naznačila, že letošní EURO 2020 by mohlo být posunuto o rok, i když definitivně se o osudu tohoto turnaje rozhodne příští týden. Otazník zatím visí také nad olympiádou, ačkoliv organizátoři důrazně upozorňují, že zrušení nebo přesun nepřipadá v úvahu.