Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Koronavirová krize po ostravsku: Divadlo Mír spouští streamovací službu MírPlay

20.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Na české umělce také dopadla koronavirová krize a omezení. Zavřená divadla, kina a galerie znamenají finanční problémy, které se ostravské Divadlo Mír rozhodlo řešit velmi moderně. Spustilo streamovací službu MírPlay.
Omezení kulturních akcí těžce dopadá na umělce, kteří podle různých stavů krize nemohou hrát v divadlech nebo pořádat koncerty. Ne všichni ale hází flintu do žita a ostravské Divadlo Mír je moderní nejen svou tvorbou, ale i řešením finančních problémů způsobených zavřeným divadlem. Jednoduše začalo tvořit více pro Internet. Už nějakou dobu produkuje videa na YouTube (kde má necelých 42 tisíc odběratelů), které je jedním z možných zdrojů příjmů, ale zdaleka to nestačí, stejně jako se necítí dobře s dobrovolnými dárcovskými platbami pomocí QR kódů. A tak přišli s ještě zajímavějším konceptem.
 
MírPlay
 
Divadlo Mír totiž spustilo vlastní streamovací službu MírPlay, kde se uživatelé dostanou nejen k záznamům představení, ale i nově produkovaným seriálům a jinému obsahu. Ten zde bude navíc přednostně, tedy dříve, než se dostane na YouTube. Předplatné vyjde na 90 Kč měsíčně, případně 900 Kč ročně. Cílem divadla je dostat se přes 3000 předplatitelů a už nyní po pár dnech od spuštění mají okolo 2 tisíc (tedy 150-180 tisíc Kč měsíčně).
 
 
Pro zajímavost, kvůli zavření divadel musel Mír v první vlně zavírání divadel vrátit na vstupném 1,3 mil. Kč, což je také částka, kterou divadlo obvykle získá každý měsíc na vstupném. Je tedy vidět, že streamovací služba nyní přináší asi 13 % původní částky. Při 6 neodehraných měsících tak divadlo přišlo (resp. nezískalo na vstupném) téměř 8 mil. Kč, které by jinak získalo.
 
Zdroj: mirplay.cz, rozhovor na seznamzpravy.cz


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.