Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kontaktní čočka jako obrazovka

14.12.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Může to znít jako sci-fi, ale za pár let tomu už tak být nemusí. Řeč je o displeji v kontaktní čočce. První prototyp podporuje pouze přednastavené primitiva, ale potenciál má rozhodně veliký. Mluví se třeba o využití v medicíně i rozšířené realitě.
Displej vestavěný do kontaktní čočky, dávný sen technických nadšenců, se stává realitou. Za úkol si to vzali výzkumníci z neziskové organizace IMEC (spadající pod belgickou CMST). Dokonce je už na světě i první funkční prototyp, který pracuje na stejném principu jako LCD v kalkulačce. Samotné implementaci totiž předchází vytvoření jednoduchých elementů. Ty je později možné střídavě aktivovat či deaktivovat, jako tomu je u symbolu dolaru na obrázku. Čočky navíc mohou sloužit jako vypínatelné sluneční brýle.

Jedna cesta vývoje tak vede do oblasti medicíny, kde pomůže lidem s poškozenou zorničkou. Větší výzvou je pak rozšířená realita. Její princip spočívá v tom, že uživatel vidí nejen své skutečné okolí, ale i dodatečné informace jako GPS souřadnice. Což, jak už asi tušíte, bude vyžadovat plnohodnotnou obrazovku. Dalším problémem je akomodace lidské čočky. Oko se nedokáže zaostřit na tak blízký předmět a uvidí nanejvýš jednoduché tvary jako právě onen dolar. CMST si přesto stojí za tím, že první reálný produkt může být hotov za pár let. Jeho počátky ostatně můžete vidět na videu níže.
Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
reklama