Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Konec kinofilmu se blíží, Paramount v USA už jen digitálně

22.1.2014, Milan Šurkala, aktualita
Distribuce filmů do kin na 35mm kinofilmu se jistě blíží ke konci. Mnoho kin už přešlo na digitální technologii a společnost Paramount se stává první, která ve Spojených státech přechází plně na digitální distribuci filmů.
Kinofilm si užil své století slávy, ale digitální technologie jej nemilosrdně vytlačuje. Společnost Paramount se nyní stává prvním hollywoodským studiem, které přechází na plně digitální distribuci filmů do kin. Posledním "kinofilmovým" filmem byl Anchorman 2: The Legend Continues, naopak prvním, který je byl distribuován v USA pouze digitálně, byl Vlk z Wall Street.

To ale neznamená, že kinofilm u Paramountu skončil úplně. Latinská Amerika i jiné země si ještě kinofilmu nějakou dobu užijí, v USA už ale skončil, přestože ještě asi 8 % zdejších kin nepřešlo na digitální technologii. To při ceně projektorů okolo 70 tisíc amerických dolarů nemusí být pro mnoho malých kin jednoduché. Výhodou digitální kopie je její cena. Zatímco kinofilmová kopie vyjde až na 2000 dolarů, digitální se snadno vejde pod stovku. 20th Century Fox chtěl kinofilmovou distribuci ukončit zhruba okolo roku 2013, zatím si ji ale stále drží podobně jako Disney, který to má v blízké době také v plánu.

Zdroj: www.latimes.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.