Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Klesá či stoupá počet abonentů „kabelovek“?

26.10.2010, Jiří Piškula, aktualita
Předseda NKS Zdeněk Duspiva se na svém blogu zamýšlí nad vypovídací hodnotou různých prognóz a statistik, týkajících se údajného posilování kabelových televizních operátorů nejen v České republice. Údaje z průzkumů mohou být zkreslené.
I v televizní a telekomunikační branži se objevuje se celá řada průzkumů, statistik a prognóz. Většinou jde o údaje prezentované v tiskových zprávách komerčních subjektů, samozřejmě často s rozdílnou vypovídající hodnotou (a s různými záměry). I proto nelze brát příliš vážně všechna uváděná data – zejména pak některé „prognózy“ výzkumných firem, kdy je většinou prezentován jen stručný atraktivní výtah, a „ostrá“ data je pak možné získat za poplatek.


Předseda NKS Zdeněk Duspiva v pořadu Interview na ČT24.

Zpravidla jde o prognózy na mnoho let dopředu, které se časem často velmi liší od skutečnosti. Proto i v televizním průmyslu pak jde v případě průzkumů často o známou hru „přesných propočtů s nepřesnými vstupními údaji“. Například i v případě samotných průzkumů způsobu příjmu TV vysílání často chybí fakt, že mnoho lidí využívá kombinaci příjmu, nebo uvádí jen jeden z více způsobů, které k příjmu TV využívá. Situace se pak „komplikuje“ s internetem, který nyní značně do „vysílání“ zasahuje, méně pak už do statistik…

Jedním z nedávno prezentovaných údajů byl velký nárůst abonentů kabelové televize u nás, samozřejmě v optimistickém duchu. Podobně je tomu i s dalšími čísly – ve výsledku by pak spolu s dalšími platformami, alespoň podle některých statistik, byli naši obyvatelé přímo mnohonásobnými televizními fanatiky… K abonentům kabelových televizí a údajům je nutné podotknout, že počáteční obavy operátorů v posledních letech zachránila ani ne tak digitalizace jako spíše triple-play, resp. rozvoj internetových a dalších služeb a jejich atraktivita pro pomalu se tenčící počty dosavadních abonentů (nebo i stagnace jejich počtů).Přes množství dat z poslední doby mě zaujala prezentace Evropské komise (EK), která se snaží o určitou objektivitu uváděných výsledků. Podle údajů, které používá EK, celkový podíl evropských domácností využívajících kabelovou televizi klesá – mezi roky 2008 a 2009 klesl podíl domácností s kabelovou TV, z 34 % na 30 %. Odliv se podle EK pozitivně promítl do výsledku digitálního terestrického vysílání s nárůstem z původních průměrných 12 % na 23 %.

Jen pro zajímavost – k největšímu propadu z dřívějších téměř 90 % došlo u počtu abonentů v „Beneluxu“ – na 69 %, v Belgii a na 75 %, v Nizozemsku (tam se naopak zvýšil podíl terestrického příjmu na konci roku 2009 na pro Nizozemsko rekordních 21 %). Obecně lidé z EK při statistikách uvádějí jako největší hrozbu pro kabelovky nástup terestrické digitalizace, a to i v zemích, kde byl tento proces donedávna jen „hrozbou vzdálené budoucnosti“… Každopádně je zřejmé, že z vyhrocení konkurence těží diváci – větší nabídkou a u placených služeb „optimalizací poplatků“. Nejinak tomu je už i u nás v ČR.

Zdroj: Blog Zdeňka Duspivy