Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Keanu Reeves zakazuje digitální úpravy, TikTok ale válcuje účet s jeho deepfake

21.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
Keanu Reeves zakazuje digitální úpravy, TikTok ale válcuje účet s jeho deepfake
Známý herec Keanu Reeves má už roky ve svých smlouvách, že bez jeho svolení nesmí docházet k digitálním úpravám jeho hereckého výkonu. Negativně se staví i k deepfakes, ale je to právě účet, který ho napodobuje, jenž válcuje sociální sítě.
V rozhovoru pro Wired se známý herec Keanu Reeves rozpovídal o jeho vztahu k digitálním úpravám hereckých výkonů. Sám je proti nadměrným editacím, protože pak si přijde, že tam vůbec nemusí být a nemusí se snažit. To ho rozladilo už před nějakými 20 lety, kdy mu v nejmenovaném filmu přidali slzy. Přesto se mírným úpravám nebrání, pokud o nich ví. Co mu však vadí, jsou schopnosti umělé inteligence a algoritmů pro vytváření deepfakes. Zatímco ve filmech se na případných úpravách podílí a konzultuje je, deepfakes nemá (žádný) herec vůbec pod kontrolou. Dle jeho slov je to děsivé, zároveň však bude zajímavé sledovat, jak budou lidé s těmito technologiemi nakládat.
 
Keanu Reeves AI
ilustrační foto, autor: Governo do Estado de São Paulo, CC BY 2.0, přes Wikimedia Commons (ostraněno pozadí, ořez, přidáno logo AI)
 
Přitom je to zrovna Keanu Reeves, kdo se stal virálním terčem deepfakes na sociálních sítích. Účet unreal_keanu dává jasně najevo, že nejde o účet herce a jde o parodii, stejně je ale zajímavé, jak dobře (alespoň ve velikostech videa na sítích) tyto parodie vypadají a bylo by zajímavé vědět, kolik lidí považuje tento účet za skutečný. Má už 8,7 milionu sledujících a není jediný takový. Od stejného autora má svůj účet i falešný Robert Pattinson (unreal_robert) nebo Margot Robbie (unreal_margot s 1,3 miliony). Svého realně-digitálního imitátora má i Tom Cruise.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.