Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kateeva uvádí tiskárnu ohebných OLED TV

27.11.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Přes dřívější prohlášení se Samsung možná už brzo vrátí na OLED scénu. Jím podporovaný startup Kateeva dokončil vývoj své průmyslové OLED tiskárny. Ta dokáže vyrábět OLED panely prakticky libovolné velikosti, které lze ohýbat bez známky poškození.
Je to jen dva měsíce, co začínající společnost Kateeva získala injekci 38 milionů dolarů (přes 840 milionů korun dle dnešního kurzu). Navíc to není ani rok, co poprvé odhalila svoji revoluční tiskárnu OLED panelů využívající metodu YIELDjet. Kateeva tehdy oznámila, že jimi používaná tisková metoda má potenciál razantně navýšit výnosy výroby i životnost OLED panelů. Metoda ale měla řada much. YIELDjet sice dokázal vyrábět zahnuté panely, ale jen takové, které byly ohnuty do kýženého tvaru už při výrobě. Důvodem bylo sklo, které tvořilo obal těchto panelů.

Od té doby však společnost metodu vylepšila. OLED panely jsou nyní zataveny ve flexibilním substrátu. Lze je ohýbat jakožto skutečně ohebné OLED displeje, které jsou vhodné pro širokou škálu zařízení. Vylepšená metoda YIELDJet FLEX využívá proces TFE (z angl. thin-film encapsulation), jenž panel zapouzdřuje tenkým filmem. Právě tento proces dává panelu jeho tenkost a ohebnost. Prezident a spoluzakladatel společnosti doktor Conor Madigan uvádí, že metoda TFE umožní vznik celé škály nových zařízení.OLED tiskárna Kateeva YILEDjet FLEX. Zdroj: Kateeva


Jako příklad uvádí smartphone, který lze poskládat jako reklamní prospekt, ohebné hodinky nebo displej kopírující palubní desku automobilu. Metoda rovněž umožní efektivní výrobu velkých OLED televizorů, což se hodí například společnosti Samsung. Metoda TFE je sice vysoce komplexní, ale podle Kateeva daleko účinnější než metoda vakuového vypařování ostatních. Tato metoda používaná ostatními výrobci má dva zásadní problémy: Je pomalá a extrémně neefektivní. OLED panel je tvořen řadou tenkovrstvých materiálů nakupených na sobě. Takto poskládané materiály jsou extrémně náchylné vůči vodě a kyslíku. Stačí jedna malá částice kdekoliv mezi těmito vrstvami, aby vznikl defekt, který znehodnotí celý panel.

YIELDjet FLEX tyto problémy řeší ukládáním vrstev o větší šířce s daleko vyšší rychlostí nanášení. To umožnilo razantní snížení defektů a vysoký nárůst výtěžnosti. Technologie je podle výrobce nejenom rychlejší a mnohem spolehlivější, ale navíc škálovatelná až po tzv. osmou generaci. To značí matečné panely velikosti 98 “ × 86 “ neboli 249 cm × 218 cm. Taková velikost by už pro většinu domácností měla stačit, pokud tedy nepotřebujete televizor přes celou stěnu.

Zdroj: HDTVtest