www.tvfreak.cz
>
>
>

Kateeva uvádí tiskárnu ohebných OLED TV

Kateeva uvádí tiskárnu ohebných OLED TV
, , aktualita
Přes dřívější prohlášení se Samsung možná už brzo vrátí na OLED scénu. Jím podporovaný startup Kateeva dokončil vývoj své průmyslové OLED tiskárny. Ta dokáže vyrábět OLED panely prakticky libovolné velikosti, které lze ohýbat bez známky poškození.
K oblíbeným
reklama
Je to jen dva měsíce, co začínající společnost Kateeva získala injekci 38 milionů dolarů (přes 840 milionů korun dle dnešního kurzu). Navíc to není ani rok, co poprvé odhalila svoji revoluční tiskárnu OLED panelů využívající metodu YIELDjet. Kateeva tehdy oznámila, že jimi používaná tisková metoda má potenciál razantně navýšit výnosy výroby i životnost OLED panelů. Metoda ale měla řada much. YIELDjet sice dokázal vyrábět zahnuté panely, ale jen takové, které byly ohnuty do kýženého tvaru už při výrobě. Důvodem bylo sklo, které tvořilo obal těchto panelů.

Od té doby však společnost metodu vylepšila. OLED panely jsou nyní zataveny ve flexibilním substrátu. Lze je ohýbat jakožto skutečně ohebné OLED displeje, které jsou vhodné pro širokou škálu zařízení. Vylepšená metoda YIELDJet FLEX využívá proces TFE (z angl. thin-film encapsulation), jenž panel zapouzdřuje tenkým filmem. Právě tento proces dává panelu jeho tenkost a ohebnost. Prezident a spoluzakladatel společnosti doktor Conor Madigan uvádí, že metoda TFE umožní vznik celé škály nových zařízení.OLED tiskárna Kateeva YILEDjet FLEX. Zdroj: Kateeva


Jako příklad uvádí smartphone, který lze poskládat jako reklamní prospekt, ohebné hodinky nebo displej kopírující palubní desku automobilu. Metoda rovněž umožní efektivní výrobu velkých OLED televizorů, což se hodí například společnosti Samsung. Metoda TFE je sice vysoce komplexní, ale podle Kateeva daleko účinnější než metoda vakuového vypařování ostatních. Tato metoda používaná ostatními výrobci má dva zásadní problémy: Je pomalá a extrémně neefektivní. OLED panel je tvořen řadou tenkovrstvých materiálů nakupených na sobě. Takto poskládané materiály jsou extrémně náchylné vůči vodě a kyslíku. Stačí jedna malá částice kdekoliv mezi těmito vrstvami, aby vznikl defekt, který znehodnotí celý panel.

YIELDjet FLEX tyto problémy řeší ukládáním vrstev o větší šířce s daleko vyšší rychlostí nanášení. To umožnilo razantní snížení defektů a vysoký nárůst výtěžnosti. Technologie je podle výrobce nejenom rychlejší a mnohem spolehlivější, ale navíc škálovatelná až po tzv. osmou generaci. To značí matečné panely velikosti 98 “ × 86 “ neboli 249 cm × 218 cm. Taková velikost by už pro většinu domácností měla stačit, pokud tedy nepotřebujete televizor přes celou stěnu.

Zdroj: HDTVtest
reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik