www.tvfreak.cz
>
>
>

Kateeva slibuje revoluci ve výrobě OLED panelů

Kateeva slibuje revoluci ve výrobě OLED panelů
, , aktualita
OLED TV Samsung a LG už jsou na vybraných trzích k mání. Stranou nechtějí stát ani Sony, Panasonic a další výrobci s levnějšími panely. Skutečnou změnu ale chystá americká Kateeva, jejíž zařízení slibuje výrobu OLED panelů 30 % levnějších než LCD.
K oblíbeným
reklama
Jihokorejští giganti Samsung a LG vyrábí i nadále své vlastní OLED panely. Navíc k tomu tvrdí, že výtěžnost této výroby roste a náklady klesají. Tento obrázek doplňují zprávy o nových, větších továrnách OLED, které oba výrobci staví ve své domovině. Pozadu nechtějí zůstat ani čínské korporace. TCL, třetí největší výrobce televizorů, zahájí koncem roku stavbu závodu 8,5. generace na produkci LCD a OLED panelů. TCL chce vyrábět 55" OLED panely. Podobné plány má i další čínská značka - BOE, která chystá stavbu továrny na výrobu televizních OLED panelů 8. generace. Kdy se tak má stát, už známo není.Právě taková „tiskárna“ OLED panelů má snížit vysokou cenu těchto obrazovek


Kartami však může zamíchat maličká americká firma Kateeva (startup zaštítěný univerzitou MIT). Od svého vzniku se firma zaměřila na vývoj výrobního stroje, který „tiskne“ OLED panely. Tento tisk je nejen vhodný pro masovou výrobu OLED panelů, ale navíc razantně snižuje výrobní cenu těchto panelů. Podle výkonného ředitele má nová metoda potenciál vyrábět panely, které budou o 30 % levnější než srovnatelné LCD obrazovky. Dodává však, že ze začátku tomu tak nebude. Stroj přitom dokáže vyrábět OLED panely s rozlišením 4K od 31 palců výše. Šest 55" OLED panelů může být vyrobeno za 90 až 120 sekund. Firma bude svůj stroj nabízet výrobcům obrazovek z celého světa pod označením YIELDJet. Má jít o první zařízení svého druhu, minimálně co se týče zahájení vývoje.Tiskařská hlava se pohybuje nad skelným, kovovým nebo
plastovým substrátem a formuje přitom OLED pixely


Podobné zařízení nejspíš bude v rukou japonské společnosti Panasonic. Výrobci Sony a Panasonic sice žádné konkrétní plány neodhalili, Panasonic přesto představil několik prototypů OLED TV, které byly vyrobeny tiskovou metodou. Mohly by proto být levnější než stávající nabídka na trhu. OLED televizory Samsung a LG byly uvedeny v průběhu letošního roku s cenou kolem 15000 dolarů (dnes by to bylo 300000 korun). Ta od té doby klesla na 9000 dolarů (v přepočtu 180000 korun).

Zdroj: FlatpanelsHD
reklama
Nejnovější články
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl
Xiaomi je jedničkou na čínském trhu s televizemi, které mají OLED panel. Prozatím stále minoritní technologie vystrkuje růžky a v podání Xiaomi velmi úspěšně. Firma má více než 50% podíl na trhu s OLED TV.
5.9.2021, aktualita, Milan Šurkala