Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kateeva slibuje revoluci ve výrobě OLED panelů

30.11.2013, Pavel Zubatý, aktualita
OLED TV Samsung a LG už jsou na vybraných trzích k mání. Stranou nechtějí stát ani Sony, Panasonic a další výrobci s levnějšími panely. Skutečnou změnu ale chystá americká Kateeva, jejíž zařízení slibuje výrobu OLED panelů 30 % levnějších než LCD.
Jihokorejští giganti Samsung a LG vyrábí i nadále své vlastní OLED panely. Navíc k tomu tvrdí, že výtěžnost této výroby roste a náklady klesají. Tento obrázek doplňují zprávy o nových, větších továrnách OLED, které oba výrobci staví ve své domovině. Pozadu nechtějí zůstat ani čínské korporace. TCL, třetí největší výrobce televizorů, zahájí koncem roku stavbu závodu 8,5. generace na produkci LCD a OLED panelů. TCL chce vyrábět 55" OLED panely. Podobné plány má i další čínská značka - BOE, která chystá stavbu továrny na výrobu televizních OLED panelů 8. generace. Kdy se tak má stát, už známo není.



Právě taková „tiskárna“ OLED panelů má snížit vysokou cenu těchto obrazovek


Kartami však může zamíchat maličká americká firma Kateeva (startup zaštítěný univerzitou MIT). Od svého vzniku se firma zaměřila na vývoj výrobního stroje, který „tiskne“ OLED panely. Tento tisk je nejen vhodný pro masovou výrobu OLED panelů, ale navíc razantně snižuje výrobní cenu těchto panelů. Podle výkonného ředitele má nová metoda potenciál vyrábět panely, které budou o 30 % levnější než srovnatelné LCD obrazovky. Dodává však, že ze začátku tomu tak nebude. Stroj přitom dokáže vyrábět OLED panely s rozlišením 4K od 31 palců výše. Šest 55" OLED panelů může být vyrobeno za 90 až 120 sekund. Firma bude svůj stroj nabízet výrobcům obrazovek z celého světa pod označením YIELDJet. Má jít o první zařízení svého druhu, minimálně co se týče zahájení vývoje.



Tiskařská hlava se pohybuje nad skelným, kovovým nebo
plastovým substrátem a formuje přitom OLED pixely


Podobné zařízení nejspíš bude v rukou japonské společnosti Panasonic. Výrobci Sony a Panasonic sice žádné konkrétní plány neodhalili, Panasonic přesto představil několik prototypů OLED TV, které byly vyrobeny tiskovou metodou. Mohly by proto být levnější než stávající nabídka na trhu. OLED televizory Samsung a LG byly uvedeny v průběhu letošního roku s cenou kolem 15000 dolarů (dnes by to bylo 300000 korun). Ta od té doby klesla na 9000 dolarů (v přepočtu 180000 korun).

Zdroj: FlatpanelsHD