Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jižní Morava už pouze v DVB-T, analog končí

22.6.2011, Jiří Piškula, aktualita
Příští týden, 30. června 2011, bude definitivně ukončeno pozemní analogové televizní vysílání v územní oblasti Brno. Občané tak budou nadále moci sledovat pouze digitální (DVB-T) vysílání. Odmlčí se vysílače ve Žďáře, Svitavách, Hodoníně, Mikulově a v Brně.
Vládou schválený Technický plán přechodu (TPP) určuje závazný harmonogram průběhu přechodu na digitální TV vysílání. S TPP souhlasili i oba komerční provozovatelé analogového TV vysílání, TV NOVA a Prima TV, kteří za závazek uvolňování kmitočtů obdrželi další licenci. Pro ukončení analogového TV vysílání stanovuje zákon a TPP tři podmínky – alespoň půlroční souběh analogového a digitálního TV vysílání, tříměsíční informační kampaň a minimálně stejné územní pokrytí digitálním signálem, jako bylo analogovým.

„Všechny podmínky stanovené pro přechod na digitální televizní vysílání byly splněny. Nic nebrání tomu, aby digitalizace v České republice postupovala podle plánu. 30. června 2011 bude proto ukončeno pozemní analogové televizní vysílání z vysílačů Brno – Kojál, Hodonín – Babí lom, Mikulov – Děvín, Svitavy – Kamenná Horka a Žďár nad Sázavou – Harusův kopec,“ říká Zdeněk Duspiva, předseda Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS).

Digitální multiplex 1 s programy České televize byl v územní oblasti Brno spuštěn již koncem roku 2009, multiplexy 2 a 3 pak na podzim roku 2010. Televizní diváci zde tedy měli dostatek času přejít ze zemského analogového televizního vysílání na vysílání digitální.


Analogové TV vysílání se 30. 6. 2011 nadobro odmlčí také z brněnského Kojálu.

„Dle našich informací a průzkumů zvládají lidé na jižní Moravě digitalizaci stejně dobře, jako tomu bylo i v dříve vypínaných oblastech. Předpokládáme tedy, že vypínání proběhne bez větších problémů. Pro případné opozdilce je zde k dispozici informační linka 800 90 60 30 a webové stránky www.digitalne.tv,“ řekl Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Informační kampaň zaměřená na územní oblast Brno bude pokračovat do poloviny července. „Naším cílem je maximálně usnadnit přechod těm, kteří jej odkládali na poslední chvíli,“ upřesnil Duspiva.

K dispozici budou samozřejmě i nadále webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, jejíž provoz bude v období vypínání posílen a rozšířen i na víkendy.

Spolu s územní oblastí Brno bude 30. června 2011 vypnuto pozemní analogové televizní vysílání také v územní oblasti Trutnov. Další oblasti budou následovat na podzim 2011 a v červnu 2012. Proces digitalizace by měl být definitivně ukončen k termínu 30. 6. 2012.

Zdroj: digitalne.tv