Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Je nová Seiki Broukem světa 4K?

27.6.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Je to už nějaký pátek, co na americký trh dorazila levná 4K TV Seiki. Pryč šlo pozlátko Smart TV a další pokročilé funkce. Aby toho nebylo málo, tak 50“ model následuje ještě levnější 39“ přístroj. Nabídne vlastně to samé, ale za ještě nižší cenu.
Ofenzíva Seiki Digital na rozvíjející se trh 4K Ultra HD televizorů pokračuje. Po dřívějším 50“ modelu následuje ještě menší a levnější přístroj. Nová Seiki SE39UY04 nabízí v podstatě to samé, co sesterská Seiki SE50UY04. Cena této miniaturní televize však činí pouhých 699 dolarů (necelých 14000 korun). V prodeji bude opět u vybraných amerických prodejců, včetně internetových řetězců.

Co ale tato 39“ televize nabídne? Půjde snad o jednu z prvních „lidových“ 4K televizí? Cílovou skupinou jsou zde opět spotřebitelé, kteří si nemohou dovolit koupi plnokrevné 4K TV, ale nechtějí už čekat. Za to je však může čekat pár nepříjemných překvapení. Plná specifikace sice není zatím známa, ale některé detaily jsou už k dispozici. Ty odpovídají modelu Seiki SE50UY04, až na menší úhlopříčku a cenu.

Jedná se například o maximální rozlišení 3840×2160 px, obnovovací frekvenci 120 Hz pro 1080p, ale pouhých 30 Hz u signálu 4K. Právě tento nedostatek je často kritizován i u dražších přístrojů. Jediný kabel HDMI 1.4 totiž nemá dostatečné přenosové pásmo. Větší objem dat by navíc vyžadoval nový čipset, ne pouhou aktualizaci firmware. Podobně kritizováno bylo i zobrazení Full HD, o kvalitě převodu do 4K nemluvě. Otázkou je rovněž samotná velikost úhlopříčky. Divák totiž musí sedět opravdu blízko obrazovky, aby efekt ultra-ostrého zobrazení vynikl. Asi i proto výrobce zdůraznil možnost využití přístroje jako monitoru. V případě 39“ modelu je ale třeba pamatovat na menší bodovou rozteč. Ta je zde srovnatelná s 19“ panelem rozlišení 1080p. Seiki SE39UY04 dokáže přijímat jak digitální, tak analogový signál. Nechybí možnost zobrazování 4K fotek přes USB. Stejně tak přístroj obsahuje řadu dalších konektorů pro přehrávání HD obsahu (vedle výše zmíněného HDMI 1.4).

Je otázkou, jak to bude s dostupností 4K televizorů Seiki mimo území Spojených států. Seiki SE39UY04 má být už dnes v předprodeji amerického řetězce Sears, ale nejspíš jen pro tamní zákazníky. Čínská firma Seiki Digital navíc plánuje vydání 65“ modelu někdy na podzim letošního roku. To už lze v případě 4K TV považovat za rozumnou velikost.

Zdroj: HDTVtest, HeronFidelity, cnet, Engadget
reklama
reklama