Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Je Internet připravený na 4K?

, , aktualita
Je Internet připravený na 4K?
Ultra HD televizorů je v obchodech nemálo (za nemalou cenu). S jejich obsahem je to už horší. Jedním řešením je přenos 4K videa po internetu. Je však na to infrastruktura globální sítě připravena? Určitou odpověď nabízí data společnosti Akamai.
Je Internet připravený na 4K?
Akamai provozuje stejnojmennou CDN síť. Má proto na starosti velké datové toky napříč celým Internetem. Kapacitu svých serverů propůjčuje několika streamovacím službám, jakou je třeba Netflix. Díky tomu mohla Akamai zjistit, které země jsou připraveny na streamování 4K. Konkrétně se jedná o internetové připojení s rychlostí stahování vyšší než 15 Mb/s. Jak můžete vidět v tabulce níže, na prvním místě je Jižní Korea. 60 procent domácností s internetovou přípojkou má dostatečnou rychlost na streamování 4K videa.

Na druhém místě je Japonsko, které následuje třetí Hong Kong. Zbytku Top 10 dominují evropské země, včetně desáté České republiky. To je v ostrém kontrastu s Indií a Čínou, jejichž připravenost je pouhých 0,3 a 0,2 procenta. Možná si říkáte, kde je v žebříčku světová velmoc USA? Akamai tvrdí, že ve 39 státech je připraveno 10 % a více přípojek. Ve státě Massachusetts je to dokonce 27 %. Ve většině států navíc dochází k významnému meziročnímu přírůstku. Asi nejznámějším poskytovatelem streamování 4K obsahu je Netflix. Využívá datový tok 15,6 Mb/s s HEVC kompresí, ale v budoucnu chce nabízet 4K video s vysokým obsahem snímků. To by znamenalo ještě vyšší nárůst datového toku. Více se můžete dočíst ve zprávě Akamai, která je v anglickém znění dostupná zde.

Zdroj: FlatpanelsHD