Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Japonsko začne příští rok vysílat ve 4K

11.2.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Země vycházejícího slunce byla do nedávna v čele technologického vývoje. A brzo se do něj může vrátit. Japonsko se totiž v roce 2014 má stát první zemí s vysíláním v nativním formátu 4K. Původně to mělo být až v roce 2016.
Nedávná zpráva Reuters uvádí, že v Japonsku bude už příští rok možné přijímat vysílání v rozlišení 4K. Týkat se to bude místních satelitních stanic BS a CS, které s vysíláním Ultra HD TV plánují začít již v červenci 2014. Pozemní digitální přenos bude následovat později, až budou vyřešeny překážky typu nalezení dostatečného přenosového pásma pro náročnou 4K TV. Výhoda Japonska je aspoň dostupný hardware jako 4K televizory značek Sony, Sharp či Panasonic.
Japonsko plánuje spuštění 4K TV před začátkem Světového poháru FIFA 2014


Podle Reuters se tak Japonsko stane prvním státem světa s vysíláním ve 4K. Toto tvrzení je však tak trochu v rozporu s testovacím 4K kanálem, který již běží na satelitu společnosti EutelSat. Japonsko by se ale mohlo stát první zemí s regulárním vysíláním 4K obrazu, pokud se dodrží termín příštího roku. Japonské ministerstvo vnitra a komunikací přitom plánovalo zahájit vysílání až v r. 2016. Dřívější start naznačuje podporu tamějších potácejících se výrobců elektroniky, kteří loni zaznamenali 66% propad prodeje televizorů. Tomu po letech úpadku nepomohly ani nové technologie jako 3D TV. Proto se nyní zraky japonských korporací upírají k Ultra-vysokému rozlišení (UHD).

Týká se to i vývoje 8K TV (Super-vysoké rozlišení, SHD), jejíž testovací vysílání má začít v roce 2016. Navrhovaný start vysílání v červenci 2014 se navíc kryje se Světovým pohárem FIFA 2014. To nabízí lákavou představu sledování přenosů v opravdovém 4K (alespoň pro japonské diváky).

Zdroj: HDTVtest