Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Japonské 8K kanály začnou vysílat už za dva roky

12.3.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Zatímco u nás není samozřejmostí ani vysílání ve Full HD (a 4K je z říše sci-fi), Japonci jsou o několik kroků dále. Už za dva roky chtějí zahájit regulérní 8K vysílání veřejnoprávní televize NHK. Původně to mělo být až v roce 2020.
Schopnost vysílat 8K předvedla japonská televize NHK už v roce 2012, kdy dokázala zajistit přenos Letních Olympijských her na několik vybraných míst v Británii a Japonsku. Už letos chce začít vysílat ve 4K, počínaje světovým pohárem ve fotbale (konaným v Brazílii). Tím plány veřejnoprávní televize nekončí. Za pouhé dva roky chce zahájit regulérní vysílání ve standardu 8K (rovněž zvaný Super Hi-Vision), které se v Japonsku bude šířit sítí pozemních vysílačů.

To by znamenalo, že první vysílání 8K začne o čtyři roky dřív, než bylo v plánu. V roce 2020 totiž budou v Tokiu pořádány Letní Olympijské hry, o jejichž 8K přenos se NHK zavázala postarat. Nedávno se této japonské televizi podařilo realizovat úspěšný přenos 8K signálu (7680 × 4320 px) na vzdálenost 27 kilometrů s využitím jednoho kanálu UHF. Pro kompresi byl využit kodek HEVC na datový tok 85 Mbps. Do stejného toku by šlo vtěsnat 6 až 10 běžných 720p stanic.

Přes smělé plány existuje ještě řada technických překážek, které bude třeba překonat. Vysílací síť mnoha zemí není schopná přenášet Full HD signály, natož Ultra HD. Rovněž tak žádný výrobce neprodává 8K televizory určené běžným spotřebitelů, byť 4K televizory už k dostání jsou. Rok 2020 je však ještě daleko. Mezi některými zástupci průmyslu dokonce panuje názor, že 8K je tím skutečným Ultra HD rozlišením. 4K je v takovém případě pouhou "přestupnou stanicí", jakou pro Full HD byl formát 720p. Další tvrdí, že 8K nemá pro domácí 2D televizi význam, ale bylo by jej možné snadno aplikovat na bezbrýlové 3D.

Zdroj: FlatpanelsHD