Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Japonci vyvinuli kameru zachytávající biliony snímků za sekundu

12.8.2014, Jan Vítek, aktualita
Japonští vědci se pochlubili novou vysokorychlostní videokamerou, která je schopna zachytit více než čtyři biliony snímků za sekundu. Kamera k tomu využívá novou metodu, která je označována jako femtofotografie.
Asi každý někdy viděl zpomalené záběry, které pořídily kamery schopné snímat řádově tisíce snímků za sekundu, díky čemuž se můžeme podívat třeba na to, jak praská prostřelený balónek. Nová kamera je však přeci jen jiná liga, neboť dokáže zaznamenat 4,4 bilionů (1012) snímků za sekundu a pak už je obtížnější si představit, k čemu je taková rychlost vlastně využitelná.

Nová kamera překonává svou nejbližší konkurenci rovnou tisíckrát. Její tvůrci ji nazvali slovy Sequentially Timed All-optical Mapping Photography (STAMP) a uvádí, že nabízí rozlišení 450 x 450 pixelů, což je ve světě těchto kamer poměrně vysoké rozlišení.

Tvůrci doufají, že tato kamera umožní zachytit jevy, které předtím vědě unikaly. Mezi ty patří třeba chemické reakce, dynamika plazmy, vedení tepla nebo různé šíření vln. Nicméně kamera ještě není zcela hotová, a tak její tvůrci žádají o další finance na její vývoj. Záměrem je ji zmenšit (nyní zabírá cca metr krychlový) a umožnit její snadnější výrobu, aby se mohla posléze využít i v průmyslu nebo zdravotnictví.


Zdroj: VR-Zone
reklama
reklama