Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Japonci otestovali 8K endoskop

3.2.2014, Pavel Zubatý, aktualita
V souvislosti s rozlišením 8K se nejčastěji uvádí kinematografie. Ještě rychlejší uplatnění však nabízí medicína. Příkladem je nově otestovaný 8K4K endoskop, slibující vysoce přesnou chirurgii. VAROVÁNÍ: Obsahuje detailní záběr z operace.
Japonské konsorcium MIC (Medical Imaging Consortium, Konsorcium medicínského zobrazování) zveřejnilo výsledky experimentální operace ze 7. prosince 2013. Při této operaci byl vepři endoskopicky odoperován žlučník. Testoval se totiž nový endoskop, jehož kamera měla rozlišení 8K4K. Experiment dopadl lépe než výzkumníci doufali. Použitou kompaktní 8K kameru vyrobila společnost Hitachi Kokusai Electric Inc. Samotný endoskop pocházel od Shinko Optical Co. Ltd.

Pro endoskopické operace má 8K video tři velké přednosti: První se týká vlivu pohybů endoskopu na kvalitu obrazu. Při zákroku dochází k menším pohybům endoskopům, ostrost zobrazení se však při takovém rozlišení příliš nemění. Právě to usnadňuje využití chirurgických kleští. Dalším důvodem jsou ostřejší detaily. Díky drastickému zvýšení rozlišení je možné spatřit jemné struktury, hranice niterných orgánů, detaily tkáně i jemné stehy. Třetím důvodem je stereoskopický efekt a vyšší realismus zachycované operace.

Co se týče první výhody 8K endoskopu: Při využití stávajících endoskopů s rozlišením HD je potřeba přibližovat a oddalovat konec endoskopu, aby bylo možné zkontrolovat jemné detaily tkáně. Hrozí přitom kolize endoskopu a kleští. Pokud je endoskop příliš daleko, tak není možné vidět detaily tkáně. To není případ 8K endoskopu. Ten díky vysokému rozlišení a optickému zoomu zachycuje jemné detaily tkáně, i když je endoskop oddálen. Tím se snižuje riziko kolize. Vrchní ředitel MIC Toshio Chiba dokonce mluví o přesnosti srovnatelné s mikroskopem.

Jak vlastně je toto zobrazení detailní? HD video je srovnatelné se zrakem 1,06 Snellenova zlomku, což odpovídá normálnímu zdravému lidskému oku. Rozlišení 8K však odpovídá zraku 4,27. Takové zobrazení zachycuje vnitřní struktury cévek. Je možné rozeznat hranice mezi tkání zdravou a tou postiženou rakovinným bujením. Pouhým okem je problém rozeznat stehy s průměrem 0,15 mm až 0,199 mm, které je takto možné spatřit bez problémů. Chiba prohlásil, že toto zobrazení zachytí i zrna cedrového pylu.

Třetí přednost 8K endoskopu, realismus a stereoskopický efekt, je důležitá pro možnost provádění operací na dálku a výuku studentů medicíny. Ohledně miniaturizace 8K kamer Chiba prohlásil: „V roce 2002 měly 80 kg. Ale tato hmotnost byla dále snížena na 40 kg v roce 2004, 20 kg v roce 2010 a 2,5 kg v roce 2013. Za jeden až dva roky může být tato hmotnost třetinová.“

Zdroj: TechOn!
reklama
reklama