Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak vybavit starší notebook TV kartou? AVerTV Hybrid+FM Cardbus

9.11.2007, Radek Jahoda, recenze
I starší notebook můžeme přeměnit v přenosné multimediální centrum. Nepotřebujeme k tomu USB slot, ale stačí PCMCIA slot a karta AVerTV Hybrid+FM Cardbus, určená pro příjem jak starého analogového televizního vysílání, tak i digitálního DVB-T i FM rádia.
Kapitoly článku:
  1. Jak vybavit starší notebook TV kartou? AVerTV Hybrid+FM Cardbus
  2. AVerTV 6
  3. AVer MediaCenter
  4. Závěr
Karta je dodávána v papírové krabici v barvách svého výrobce AVerMedia jako všechny jeho výrobky.Uvnitř najdeme "plnou palbu" příslušenství. Kromě karty je to i dálkový ovladač včetně baterií, kabelová redukce pro externí vstupy, kabelová anténní redukce, prutová anténa pro příjem TV (především digitálního) vysílání, dipólová anténa pro příjem rádia, jedno originální CD se software a ovladači a jedno další CD s nejnovější verzí, návod na instalaci a používání v několika jazycích (čeština chybí) a nakonec i vizitka s kontaktem na podporu (mezinárodní).Jak již bylo řečeno, karta je určena do PCMCIA/Cardbus slotu, čemuž odpovídá její tvar. Oproti klasickým PCMCIA kartám má ale i vnější část s elektronikou a konektory, která by se do úzké štěrbiny slotu nevešla.Vnější část karty se rozšiřuje postupně a navíc je zde přibližně tři milimetry rezerva na délce zásuvné části, takže by neměla dělat problém slotům se šikmým vstupem. Přesto jsem našel některé stížnosti majitelů notebooků s hodně zapadnutými sloty v tomto ohledu, nejednalo se ale přímo o tuto kartu, jde o obecný problém těchto notebooků. Kdo to tak má, určitě to bude vědět. Pokud jde o klasické sloty, nebude žádný problém.Ještě detail zasunuté karty do notebooku, na které je dobře vidět rezerva.Na horní straně je umístěna malá červená dioda, jejíž svit je decentní, obrázek byl pořízen při nižším osvětlení.Na boční straně karty jsou umístěny tři konektory, všechny v miniaturních verzích. Uprostřed je sdružený konektor pro externí vstupy a vedle jsou anténní konektory pro TV a rádio.Zasunuté konektory drží velmi pevně a vše je bytelné. Nemusíme mít tak strach o jejich upadnutí.Ještě celkový pohled na zasunuté konektory. Externí vstupy jsou klasický kompozitní video vstup, S-video vstup a stereo zvukový vstup se dvěma cinch konektory.Dálkový ovladač je stejný jako u jiných karet tohoto výrobce, má klasický tvar bez experimentů s numerickou klávesnicí v horní části a křízem ve střední. Díky zúžení v dolní části se drží dobře, pouze tlačítka právě ve spodní části by mohla být o něco větší a dále od sebe.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Nenecháme si ujít příležitost a musíme nakouknout do nitra karty. Celá deska plošných spojů je rozdělena na dvě části. Vysokofrekvenční část je vně notebooku a digitální část je uvnitř.Pod plechovým krytem těla - zásuvné části - je ukryt obvod SAA7135, což je známý obvod pro digitalizaci video signálu s devítibitovými převodníky, MPEG portem pro vstup digitálního videa a s PCI řadičem. Hned vedle je pak demodulátor Zarlink MT352. Je zajímavé, že i po tolika letech se tyto obvody objevují, přestože Zarlink uvedl již nástupce a před cca dvěma lety byla celá tato divize Zarlinku koupená Intelem. Zřejmě je svět značně předzásoben.Na vnější části se nachází jednočipový tuner Xceive XC3018 spolu s ostatními součástkami a konektory.Na celkovém pohledu na desku si všimněte ještě čidla dálkového ovládání zcela vpravo dole vedle vstupního anténního konektoru. Při zasunutí do PCMCIA slotu, umístěného v levém boku, míří dopředu. Toto je jeho nejčastější umístění, a proto by neměl být s příjmem povelů dálkového ovladače problém.

Technické parametry TV tuneru AVerTV Hybrid+FM Cardbus
Frekvence48.25-863.25MHz
Video systémPAL, SECAM, NTSC
Video čipPhilips SAA7135
DVB-T demodulaceOFDM 6, 7, 8MHz
DVB-T demodulátorZarlink MT352
Zvukové normyNICAM, A2 Stereo B/G, D/K, I
TV vstupyTV 1x
FM 1x
Video vstupyS-video
kompozitní
Další vstupystereo audio cinch
PřipojeníPCMCIA 5.0 (Cardbus)