Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

iVysílání ČT už i pro iPhony

25.8.2011, Jiří Piškula, aktualita
Desítky tisíc pořadů České televize jsou nyní divákům dostupné i prostřednictvím iPhonů. ČT pro ně vyvinula aplikaci iVysílání. Ta nabízí komfortní on-line přístup do nejrozsáhlejšího českého televizního videoarchivu. Služba je samozřejmě dostupná zdarma.
Česká televize spustila aplikaci iVysílání pro komunikátory Apple iPhone. Jejich uživatelé tak mohou kdykoliv využít bezkonkurenčně obsáhlý on-line videoarchiv ČT. Ten umožňuje přehrávat veškeré pořady České televize odvysílané za posledních téměř sedm let, které ČT vyrobila, respektive disponuje právy k jejich internetovému šíření.

Aplikace iVysílání pro iPhony, již vyvinula Česká televize ve spolupráci se společností Motion Media, je ke stažení zdarma v App Store zde.iVysílání České televize obsahuje v souhrnné délce přes 44 900 hodin videa.které je široké divácké veřejnosti dostupné v počítačích na www.ivysilani.cz, v tabletech Apple iPad (prostřednictvím nedávno vydané aplikace) a nově tedy i ve smartphonech Apple iPhone. Ředitel Nových médií ČT Milan Fridrich k tomu dodává: Videoarchiv iVysílání je konečně na první platformě pro mobily. Po úspěchu aplikace na iPadech, kterou si během tří týdnů stáhla čtvrtina majitelů těchto tabletů v ČR, umožňujeme sledování aktuálních i starších pořadů všech čtyř programů České televize v telefonech.“

V aplikaci iVysílání pro iPhony lze vybírat pořady ke zhlédnutí z aktuální nabídky právě odvysílaných snímků, k dispozici je vyhledávání pořadů v abecedním rejstříku názvů, také podle data vysílání nebo žánru (seriály, dokumenty, sport, hudba, zábava, děti a mládež, vzdělávání, zpravodajství, publicistika, magazíny, náboženské pořady). Stejně jako ve webovém rozhraní iVysílání je i v aplikaci pro iPhony možné hledat pořady dle internetové sledovanosti. Rubriky počítají s nejsledovanějšími pořady dne a týdne nebo profesionálním výběrem ČT z archivu. Lze rovněž vidět, co sledují ostatní uživatelé iVysílání a využít nabídky Nepřehlédněte.„Aplikace iVysílání pro iPhony byla nejsložitějším produktem, který jsme kdy realizovali. Zjednodušit tak složitý systém, jakým je internetový archiv ČT, pro mobily, si žádalo maximální koordinaci manažerů, vývojářů, programátorů a designérů,“ říká Jiří Janoušek, šéf společnosti Motion Media.

Speciální aplikace pro smartphony a tablety si podle ředitele Nových médií ČT nekladou za cíl nahrazovat či oslabovat klasické televizní vysílání programů ČT. Jejich smyslem je rozšíření možností, jak lidé mohou využívat veřejnou službu – sledovat pořady České televize. „ČT prošlapává cestu na nových platformách, kde se teprve utvářejí uživatelské návyky. Jedenáct aplikací ČT si stáhlo nyní už přes 200 000 lidí. Ukazuje se tedy, že mobily a tablety, jako je Apple iPad nebo Samsung Galaxy Tab, uživatele zajímají i z hlediska sledování živého televizního vysílání ČT24 a ČT4 nebo pořadů z videoarchivu,“ podotýká Milan Fridrich. Nejúspěšnější aplikací České televize je zpravodajství ČT24 na iPhonech s téměř 60 000 stažení. Většina aplikací ČT byla spuštěna během posledních čtyř měsíců.Česká televize nyní začíná vyvíjet obdobnou aplikaci iVysílání také pro operační systém Google Android a pro „chytré“ Nokie. Na podzim ČT začne připravovat multimediální aplikace ČT24, ČT4 a iVysílání rovněž pro nový systém Windows Phone 7.

Šíření programů ČT na mobilech a tabletech je součástí druhé fáze digitalizace České televize, kdy se vysílání dostává na nové progresivní platformy.

Zdroj: TZ Česká televize