Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

iTunes se plní filmy s Dolby Atmos

13.8.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Prvních více než 140 filmů s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos se nedávno objevilo v obchodě iTunes a další postupně přibývají. Pro vyzkoušení ovšem potřebujete nejnovější Apple TV 4K s tvOS 12.
Apple už před časem avizoval podporu audio formátu Dolby Atmos, který nabízí kvalitnější prostorový zvuk než dosavadní konfigurace, pro plné využití ovšem vyžaduje kompatibilní reproduktory. Odlišuje se tím, že místo pevně daných kanálů využívá trojrozměrný prostor místnosti a rozmístění jednotlivých reproduktorů, bonusem navíc potom mohou být reproduktory umístěné za hlavou pro zvýraznění výškové dimenze. Americký výrobce podporuje Dolby Atmos pouze na nejnovější Apple TV 4K, ale to až od tvOS 12. Tato verze operačního systému je zatím dostupná jen v beta verzi, veřejně by měla vyjít na podzim.

Majitelé Apple TV, kteří výše uvedené podmínky splňují, si mohli zatím na užít obsah v Dolby Atmos prostřednictvím streamovací služby Vudu. Později se připojí také Netflix, který už obsah v tomto audio formátu nabízí, ale nikoliv pro Apple TV. Amazon se potom teprve připravuje na přidání prvního seriálu s Dolby Atmos.

 

Dolby Atmos poprvé v iTunes


 
V uplynulém týdnu se v iTunes objevily první filmy ke stažení či vypůjčení, které nabízejí zvukovou stopu v Dolby Atmos. Dané tituly pozná uživatel podle příslušné ikonky, ale prozatím se zobrazuje jen přímo na Apple TV 4K, nikoliv při prohlížení iTunes na webu, iPhonu apod. Cena filmů s Dolby Atmos se samozřejmě nezvýšila a pokud už máte některý z podporovaných titulů v knihovně, dojde zdarma k upgradu zvukové stopy, podobně jako to Apple minule učinil v případě 4K HDR.
 
Nabídka obsahu v Dolby Atmos se liší podle regionů. Tradičně nejrozsáhlejší americká verze obsahuje více než 140 snímků v novém zvukovém formátu a další údajně přibývají, jak tvrdí web FlatpanelsHD. Jedná se například o Mission: Impossible - Národ grázlů, Transformers: Poslední rytíř, Deadpool 2 nebo Lego: Batman. Převažují samozřejmě tituly kombinující zvuk Dolby Atmos s obrazem 4K HDR, ale některé z filmů nabízejí jen rozlišení HD. S prostorovým audiem si tak můžete vychutnat třeba i hororovou klasiku Záhada Blair Witch.
 
Filmy s Dolby Atmos v iTunes využívají komprimovaný zvuk ve formátu Dolby Digital Plus, zatímco tituly na UHD Blu-ray discích mohou těžit z bezztrátové verze Dolby Atmos v Dolby TrueHD.