Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

IsoHunt musí filtrovat obsah pomocí filtru MPAA

, , aktualita
IsoHunt musí filtrovat obsah pomocí filtru MPAA
Kalifornský soud přikázal provozovateli serveru IsoHunt.com, že musí nasadit filtr na vyhledávací dotazy, který bude složen z klíčových slov, které mu dodá MPAA. Ten s tím nesouhlasí, ale co mu zbývá.
IsoHunt musí filtrovat obsah pomocí filtru MPAA
Gary Fung, který server IsoHunt provozuje, k to mu říká: "Podle mého názoru, který jsem vyjádřil veřejně, chce žalobce, MPAA a celý zábavní průmysl nejen zamezit porušování autorských práv, ale získat kontrolu nad technologií BitTorrent a nechat ji využívat jen v jejich zájmu." Tomu částečně nahrává i požadovaný filtr s navrhovanými klíčovými slovy jako jsou ’10′, ’21′, ‘Birth’, ‘Cars’, ‘Dad’, ‘Dave’, ‘Firefox’ nebo ‘Soldier’, které mohou znatelně zasáhnout do výsledků vyhledávání nejen pro filmy, ale i veřejných děl, software s licencí GPL nebo Creative Commons. MPAA byla požádána o vytvoření specifičtějších klíčových slov, ale ta pouze přidala další tituly s tím, že jí chybí více informací, a že by k tomu potřebovala seznam torrentů.Právník IsoHunt Ira Rothken k tomu řekl, že soud se vůbec nezabýval otázkou svobody slova, což byla hlavní obhajoba. Gary Fung pak rozhodnutí přirovnává k cenzurování, které musí podstupovat všichni v Číně, a dodává, že to zasáhne celé jeho podnikaní. Již po spuštění verze IsoHunt Lite totiž došlo k propadu používání lidmi z USA na polovinu.

Celý spor, trvající již několik let, ale ještě nekončí. Nyní má Devátý odvolací soud (Ninth Circuit Appeal Court) rozhodovat o tom, zda toto řešení bude trvalé. To bude klíčové nejen pro IsoHunt, ale pro všechny BitTorrent servery. Rozhodnutí soudu je totiž v USA precedentní, takže se jím musí řídit i ostatní soudy.

Zdroj: TorrentFreak