Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Infografika: Jak se změnil design televizí od roku 2006 podle Samsungu

26.7.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung se ve své infografice chlubí, jak se mu podařilo v průběhu času snižovat tloušťku rámečků okolo obrazovky. Od 54 mm v roce 2006 se dostal až k letošnímu designu Infinity Screen s okraji tenkými jen 2,3 mm.
Ačkoliv televizory obvykle nekupujeme jen na rok či dva jako v případě smartphonů, i vývoj jejich designu jde poměrně rychle kupředu. Mohlo by se sice zdát, že na modelech s plochou obrazovku nemají výrobci co vymýšlet, opak je pravdou. A potvrzuje to infografika, ve které Samsung ukazuje proměnu svých televizorů v letech 2006 až 2020. Nejviditelnější je to bezpochyby v případě rámečků. Za čtrnáct let se jihokorejskému výrobci podařilo okraje okolo obrazovky stlačit na naprosté minimum. Infografiku si můžete prohlédnout níže, pod ní potom  shrnujeme klíčové informace v češtině.
 
 
Samsung začíná infografiku připomenutím Bordeaux LCD TV, která byla představena v roce 2016. Šlo o designový model s lesklým bílým povrchem a tmavě červeným detailem ve spodní části, který měl spolu s tvarem televizoru připomínat sklenku vína. Rámečky tohoto televizoru měřily 54 mm, ale v roce 2008 byla představena Crystal Rose LCD TV s tloušťkou okrajů jen 45 mm. Umožnil to proces sloučení materiálů, díky čemuž vznikl i zajímavý designový prvek. O dva roky později přišla Smart 3D LED TV, která nahradila plastové rámečky kovovými a snížila jejich tloušťku na 28 mm.
 
Dalším přelomovým milníkem byl rok 2014, kdy byla uvedena Curved UHD TV. S touto řadou se do televizorů dostala zakřivená obrazovka, která měla diváka vtáhnout do děje a zlepšit zážitek ze sledování. Ačkoliv se ukázalo, že přinášejí více nevýhod než výhod a z trhu tedy poměrně rychle zmizely, rozhodně se nesmazatelně zapsaly do historie. A z pohledu tloušťku rámečků znamenaly snížení na 10,5 mm. V roce 2017 přišly první QLED TV, které přinesly velmi tenké rámečky na všech čtyřech stranách – tedy spodního okraje. Tloušťka rámečků se v tomto případě zastavila na 12,5 mm.
 
Od roku 2019 jsou na trhu 8K QLED TV s rámečky tenkými 13,5 mm. Infografika končí v letošním roce, kdy Samsung oznámil design Infinity Screen. Jedná se o televizory, kde se výrobci povedlo téměř úplně eliminovat rámečky – jejich tloušťka činí pouhých 2,3 mm – a obrazovka proto zabírá více než 99 % čelní plochy. Abyste si mohli tuto podívanou užít doma, budete muset sáhnout třeba po modelu Samsung Q950T, který vás vyjde na 150 tisíc korun.
 


reklama
reklama