Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

IMAX a Dolby mají konkurenci. THX chce dobýt kinosály

5.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
THX Ultimate Cinema je nový koncept, který vylepší technologické vybavení kin z hlediska obrazu i zvuku. První sál bude otevřen v Los Angeles, ročně je plánováno více než třicet podporovaných filmů.
IMAX a Dolby Cinema jsou v současné době nejznámější koncepty, které se snaží do kin přinést nejmodernější technologie pro dosažení znatelně lepší kvalitu obrazu i zvuku než v běžných sálech. Nyní se rozhodla podobný projekt rozjet americká společnost THX, kterou v osmdesátých letech založil režisér George Lucas a v současné době patří o jednoho ze světových lídrů ve standardech kvality videa a audia. Koncept, který se jmenuje THX Ultimate Cinema, bude poprvé uplatněn v Los Angeles (Westwood Village Theatre). Kinosál by měl být otevřen letos na přelomu jara a léta, konkrétní termín ovšem zatím nebyl stanoven.
 
 
O instalaci technologického vybavení se postará společnost Cinionic. Kinosály THX Ultimate Cinema budou vybaveny duálním projekčním systémem od společnosti Barco, který podporuje rozlišení 4K a formát HDR. Použitý audio systém musí mít certifikaci od THX a musí překonávat systém 7.1, podporována je také technologie Dolby Atmos. Aby mohl být film v kinosále promítán, musí být nejprve upraven pro THX Ultimate Cinema. V plánu je minimálně třicítka snímků každý rok od známých hollywoodských studií, ale o jaké tituly půjde, zatím můžeme pouze spekulovat. I vzhledem k veliké nabídce plánovaných filmů můžeme očekávat, že se rozšíří také počet kinosálů.
 
IMAX v současné době nalezneme v přibližně 1 500 kinosálech po celém světě včetně České republiky, Dolby Cinema se blíží počtu 200.