Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

IKEA a Sonos schovají reproduktor do obrazu. Chybět nebude AirPlay 2

5.6.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Spolupráce firem IKEA a Sonos brzy přinese další ovoce. Na internet unikly informace o připravovaném reproduktoru řady Symfonisk, který bude tentokrát integrován do obrazu. Fungovat bude bezdrátově.
V roce 2019 byly poprvé představeny reproduktory, které vznikly díky spolupráci švédského nábytkářského řetězce IKEA s americkým výrobcem audio techniky Sonos. Série Symfonisk obsahuje modely, které vypadají jako lampička na noční stolek nebo police k upevnění na stěnu. I připravovaná novinka se místo extravagantních tvarů snaží co nejlépe zapadnout do interiéru. Jedná se totiž o reproduktor integrovaný v obrazu. Zmínky o novém produktu se poprvé objevily před pár týdny a nyní byly potvrzeny, když se na stránky amerického zastoupení IKEA nedopatřením dostala stránka s detaily produktu. Ačkoliv již byla odstraněna, informace už z internetu nikdo nevymaže.
 
 
Nový reproduktor se snaží tvářit jako umělecké dílo, které si pověsíte na stěnu stejně jako běžný obraz. Reproduktor bude ukrytý v rámu potaženým akustickou tkaninou. Samotný rám bude údajně k dispozici v černé nebo bílé barvě. V případě přední strany potom bude na výběr několik barev a vzorů. Díky tomu, že tato část bude vyměnitelná, půjde upravovat design reproduktoru a oživit tak interiér něčím novým. Obraz měří 55 cm na výšku a 40 cm na šířku. Hloubka 5 cm je na poměry obrazů docela vysoká, ale nezbytné komponenty se musely někam vejít. IKEA v popisu tvrdila, že kromě pověšení na stěnu lze reproduktor položit na zem nebo opřít o zeď.
 
 
Reproduktor bude fungovat bezdrátově přes Wi-Fi, čímž je minimalizován počet kabelů. Potřebovat budete pouze jeden, a to pro napájení z elektrické sítě. Majitelé iPhonů a jiných zařízení od Applu ocení funkci AirPlay 2 pro snadné streamování hudby. Také bude možné bezdrátově propojit více reproduktorů najednou včetně soundbarů Sonos Arc nebo Sonos Beam. Vytvořený systém potom bude možné ovládat pomocí mobilní aplikace Sonos. K zastavení přehrávání nebo změně hlasitosti bude možné používat i ovládací tlačítka na boku rámu.
 
Nový reproduktor ze série Symfonisk by měl být oficiálně představen 14. června. Očekávaná cena činí 199 dolarů, v přepočtu 4 200 Kč bez DPH.